Nauji Tamperės kraštovaizdžio elementai

Nauji Tamperės kraštovaizdžio elementai

Baigus statyti Tamperės paežerės kelio tunelį miesto kraštovaizdį papildys nauji elementai. 40 metrų aukščio ventiliaciniai kaminai mes iššūkį Nesijervio ežero apžvalgos bokštui „Näsinneula“ – ne jo aukščiui, bet spalvoms.

Po 2013–2017 m. atliktų statybos darbų per Tamperę einantis 2,3 km ilgio 12-to magistralinio kelio ruožas atsidurė tunelyje, besidriekiančiame nuo Santalačio iki Naistenlačio. Šalia įvažiavimų į tunelį 2015 m. buvo pastatyti du dailūs ventiliaciniai kaminai.

„Šį projektą vykdo aljansas, – sako kompanijos „Lemminkäinen Infra“, pagrindinio statybos projekto partnerio, atstovas Jari Humalajoki. – Ventiliacinius kaminus, pagamintus iš plieno „Corten B“, tiekė kompanija „Saarijärven Säiliövalmiste“. Kaminus dažė subrangovas – kompanija „KST-Palvelut“.“

Vakarinis įvažiavimas į tunelį yra Santalatyje. Maždaug 30 metrų nuo jo tarp kelio juostų stovi 39,8 metro aukščio ventiliacinis kaminas. Rytinis įvažiavimas į tunelį yra Naistenlatyje. Kilpos formos išvažiavimo rampos viduryje stovi 41,3 metro aukščio ventiliacinis kaminas. Kiekvieno kamino skersmuo – 6,2 metro.

Tamperės kraštovaizdžio atspindys

Kad kaminai susilietų su kraštovaizdžiu ir džiugintų akį, Tamperė surengė konkursą unikaliems kraštovaizdžio elementams sukurti – suteikti masyvioms plieninėms konstrukcijoms estetišką išvaizdą. Didelis dėmesys taip pat buvo skiriamas praktiškumui, pvz., priežiūrai ir atnaujinimui.

Konkursą laimėjo menininkas Janas-Erikas Anderssonas, pateikęs kūrinį „Ugnis ir lietus”. „Pagrindinis kūrinių atrankos kriterijus buvo meniškumas. Vien tapyba grindžiamas kūrinio įgyvendinimas užtikrina puikų, lengvai išlaikomą, didelių išlaidų ir specialių technologijų nereikalaujantį rezultatą“, – sakė vertinimo komisija.

Menininkas savo kūrinį apibūdino taip: „Santalačio kamino idėją pagimdė ugnis ir Tamperei būdingos pramoninės architektūros – raudonplyčių statinių – spalvos bei daromas įspūdis. Naistenlačio tunelio pabaigoje esančio kamino spalvą padiktavo vanduo ir jį supančio ežero vaizdas – unikalus Temperės kraštovaizdžio elementas.“

Kompanijos „Tikkurila“ dažai

Kompanijos „Saarijärven Säiliövalmiste“ patalpose kompanija „KST-Palvelut“ atliko bandomąjį plieninio kamino modelio dažymą.

„Ventiliaciniams kaminams dažyti buvo pasirinkta šiek tiek modifikuota standartą SILKO TIEL 4.10 atitinkanti dažymo sistema, kurią sudaro kompanijos „Tikkurila“ epoksidinių ir poliuretaninių dažų bei lako derinys TP27-EPPUR250/2-FeSa2½. Dažų dangos nereikės atnaujinti 15 metų esant koroziškumo kategorijai C5“, – sako svarbių klientų vadybininkas Mika Viita-aho, atsakingas už kompanijos „Tikkurila“ gaminių pardavimą metalo pramonei Pietų Suomijoje.

Prieš dažant plieninis paviršius buvo nuvalytas srautinio valymo būdu (nuvalymo laipsnis Sa2½). Kaip gruntas buvo naudojami mažą tirpiklio kiekį turintys modifikuoti epoksidiniai dažai „Temabond ST 300“ – du 100 µm storio sluoksniai. Viršutiniam sluoksniui buvo naudojami pusiau blizgūs akriliniai poliuretaniniai dažai „Temadur 50“ – vienas 50 µm storio sluoksnis.

„Kaminams buvo naudojama modifikuota dažymo sistema – viršutinis dažų sluoksnis buvo padengtas 30 µm storio blizgaus akrilinio poliuretaninio lako „Temadur Clear“ sluoksniu, kad spalvos bluktų lėčiau. Bendras dangos storis naudojant šį derinį – 280 µm“, – reziumuoja Mika Viita-aho.

Tekstas – Arjos Schadewitz, nuotraukos – Tamperės paežerės kelio tunelio aljanso.

pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt