Spektrinė Suomijos mokslo centro „Eureka“ siena švyti kaip niekad ryškiai

Spektrinė mokslo centro „Eureka“ siena – tai paslaptis, kuri praeiviams tampa matoma tik žiūrint tam tikru kampu. Per pastaruosius kelis mėnesius ji buvo visiškai renovuota.

Tikurilos rajone, Vantoje, įsikūręs Suomijos mokslo centras „Eureka“ – viena populiariausių Suomijos turizmo ir laisvalaikio vietų, per metus sutraukianti apie 280 000 lankytojų. Šiame 1989 m. atidarytame mokslo centre lankytojai susipažįsta su mokslo paslaptimis ir technologijomis atlikdami mokslinius eksperimentus.

2014 m. pabaigoje mokslo centras „Eureka“ paskelbė apie plėtrą, kuri baigėsi 2017 m.

„Spektrinė siena neįeina į plėtros projektą. Tai pastato renovacijos programos dalis, apimanti skirtingas jo dalis ir vykdoma pagal ilgalaikį planą bei metinius remonto planus“, – sako Mokslo centro „Heureka“ infrastruktūros vadovė Ulla Kortelainen.

Šviesos spektro spalvos

Mokslo centro „Eureka“ fasadą geležinkelio pusėje dengia stiklas ir plieno konstrukcija, iliustruojanti sistemingą regimos šviesos skaidymąsi į skirtingas spalvas. Konstrukcija dalija 100 metrų ilgio fasadą į 31 vienodo pločio dalį. Šių dalių spalvos sudaro spektrą, paremtą kompanijos „Tikkurila“ laboratorijoje atliktais tyrimais. Remiantis šiais tyrimais buvo sukurti specialūs atspalviai.

Plienas iš pradžių buvo nudažytas tirpikliniais poliuretaniniais dažais „Readur“ (dabar vadinasi „Temadur“), tačiau dabar nuspręsta pasirinkti vandeninius dažus „Fontedur“. Kadangi vandeniniams dažams spalvinti naudojami kitokios tonavimo pastos ir dozatoriai nei tirpikliniams dažams, reikiamoms spalvos išgauti kompanijos „Tikkurila“ skyrius „Color Service“ sukūrė naujus pigmentus.

Būklės įvertinimas parodė trūkumus

Kompanijos „Tikkurila“ techninio skyriaus vadovas Juha Kilpinenas 2011 m. patikrino mokslo centro „Eureka“ spektrinės sienos plieninių konstrukcijų dažų būklę.

Vizualinė patikra parodė, kad keliose vietose viršutinis dažų sluoksnis visiškai susidėvėjo, dalis jo prastai laikosi. Daugelyje vietų, daugiausia ten, kur yra įvairios jungtys, plieninės konstrukcijos pradėjo rūdyti.

Užuot perdažius plieninę sienos konstrukciją vietoje, buvo nuspręsta tai padaryti dažykloje, kad būtų užtikrintos reikiamos sąlygos.

 Konstrukcija buvo sumontuota naudojant varžtines jungtis, ją sudaro profiliuočiai ir vamzdžiai, taigi sprendimas ją išardyti ir perdažyti dažykloje buvo prieinamiausias ir geriausią rezultatą užtikrinantis variantas. Jis taip pat leido atnaujinti korozijos pažeistas konstrukcijos dalis.

 

Išmontavimas ir sumontavimas

Pagrindinis mokslo centro „Eureka“ spektrinės sienos renovacijos rangovas buvo kompanija „NCC Rakennus“, o subrangovas – kompanija „Teräsnyrkki Steel“.

Plieninė sienos konstrukcija buvo visiškai išardyta ir nugabenta į kompanijos „Teräsnyrkki Steel“ dažyklą. Dėl didelės deformacijos būtų buvę sunku atnaujinti senus vertikalius stulpus, todėl jie buvo pakeisti naujais. Taip pat buvo pakeisti ir stulpų įtempimo strypai. Kompanija „Teräsnyrkki Steel“ taip pat buvo atsakinga už stiklinės sienos dalies išmontavimą ir sumontavimą.

 

Plieninės konstrukcijos perdažymas

Vertikalūs stulpai buvo nudažyti 31 atspalvio blizgiais poliuretaniniais viršutinio sluoksnio dažais „Fontedur HB 80“, o visi už stiklo esantys atraminiai vamzdžiai – pilkais pusiau blizgiais dažais „Temadur“.

Buvo naudojama dažymo technologija „šlapias ant šlapio“. Kadangi kompanijos „Teräsnyrkki Steel“ dažykla neturėjo didelės dažymo vandeniniais dažais patirties, jų džiūvimo greitis buvo patikrintas prieš dažant. Buvo atsižvelgta į gamintojo nurodytą džiūvimo trukmę, todėl nekilo jokių problemų.

Prieš dažant plieninės detalės buvo nuplautos ir nuvalytos (nuvalymo laipsnis Sa2½). Pasirinkta dažymo sistema užtikrino dažų dangos 15 metų eksploatavimo trukmę esant koroziškumo kategorijai C3 (SFS-EN ISO 12944-2).

„Temazinc 99“                                60 µm

„Fontecoat EP 50 Beige“               80 µm

„Fontedur HB 80“                           60 µm

Iš viso:                                          200 µm             

 

Tekstas – Arjos Schadewitz, nuotraukos – Akio Schadewitz‘io.

 

„Temazinc 99“ – cinko prisotintas epoksidinis gruntas

  • Naudojamas atšiauraus klimato veikiamiems plieniniams paviršiams gruntuoti prieš dengiant juos epoksidiniais, poliuretaniniais, akriliniais ir chlorkaučiuko dažais.
  • Atmosferos veikiamiems plieniniams paviršiams galima naudoti be jokio viršutinio sluoksnio.
  • Suteikia plienui katodinę apsaugą.

„Fontecoat EP 50 Beige“ – vandeniniai epoksidiniai viršutinio sluoksnio dažai

  • Dvikomponenčiai vandeniniai epoksidiniai viršutinio sluoksnio ir vienasluoksniai dažai.
  • Naudojami kaip gruntas arba tarpinis sluoksnis epoksidiniais ir poliuretaniniais dažais dengtiems paviršiams.
  • Taip pat galima naudoti kaip viršutinio sluoksnio ir vienasluoksnius dažus epoksidiniais dažais dengtiems plieniniams paviršiams.
  • Labai geras atsparumas mechaniniam ir cheminiam poveikiui.

Fontedur HB 80“ – vandeniniai poliuretaniniai viršutinio sluoksnio dažai

  • Patvarūs, lengvai valomi ir nekreidėjantys viršutinio sluoksnio dažai, puikiai išlaikantys spalvą ir blizgesį esant atmosferos poveikiui.
  • Gali būti naudojami kaip viršutinio sluoksnio dažai epoksidiniais ir poliuretaniniais dažais dengtiems plieniniams paviršiams esant trinčiai ir atmosferos bei cheminiam poveikiui.
  • Kietėja ir aukštesnėje temperatūroje.
pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt