Restoranas „Elite“ Helsinkyje

Klasikinio stiliaus restorano „Elite“ interjeras buvo renovuotas išsaugant ankstesnę jo išvaizdą

Atnaujinant restoraną „Elite“ buvo svarbu išlaikyti klasikinį interjero stilių ir ankstesnę spalvų gamą. Identifikuoti senąsias spalvas padėjo kompanijos „Tikkurila“ atlikta analizė.

Kultūros restoranas. Menininkų svetainė. Gyvenimo scena.

„Elite“ – Helsinkyje įsikūręs kasikinio stiliaus restoranas, kuriame nuo 1932 m. lankosi rašytojai, dailininkai, aktoriai ir kiti svarbūs Helsinkio gyventojai.

Praėjusią vasarą sostinės žurnalų skaitytojai išrinko restoraną „Elite“ geriausiu klasikinio stiliaus Helsinkio restoranų. Lankytojų atiliepimai atskleidžia, ką jie labiausiai vertina šiame restorane: „Senovinis laikui nepavaldus stilius“, „Restoranas „Elite“ neprarado savo savitumo“, „Aplinka salėje išliko neapkitusi gerąja prasme“.

Tai tapo renovacijos atspirties tašku – reikėjo atnaujinti restorano interjerą nekeičiant jo išvaizdos.

Restaurant Elite

Griežtas darbų grafikas

Buvo žinoma, kad 2016 m. pavasarį bus atliekamas kapitalinis pastato remontas ir dėl renovacijos restoranas keturias savaites bus uždarytas. Taigi per tiek laiko turėjo būti perdažytos lubos, sienos, baro prekystalis ir šešios salės viduryje esančios kolonos.

Nuo paskutinio restorano atnaujinimo praėjo trisdešimt metų ir ėmė ryškėti jo nusidėvėjimo žymės. Viena tokių žymių – tabako dūmų pėdsakai. Dešimtmečius, kol restoranuose nebuvo uždrausta rūkyti, šioje menininkų pamėgtoje vietoje buvo populiaru vakaroti rūkant cigaretes. Netgi dabar už sofų buvo rasta senų cigarečių pakelių. Dervų ir nikotino prisigėrusios lubos bei sienos parudavo.

Kompanijos „UVM Yhtiöt Oy“ vadovas Olavi Saastamoinenas, projekto rangovas, taip apibūdino renovacijos sąlygas: „Darbus reikėjo atlikti per nustatytą laikotarpį, nes restoranas turėjo būti uždarytas tik tam tikrą laiką. Taip pat žinojome, kad turėsime skirti laiko tinkamų spalvų paieškai, nes apie anksčiau naudotas spalvas nebuvo jokių duomenų.“

Restaurant Elite

„Spalvos tokios, kokios buvo anksčiau, tačiau ryškesnės.“

Tiina Partti, restorano vadybininkė

 

Buvo nuspręsta atlikti spalvų analizę – kompanijos „Tikkurila“ specialistas spalvų skeneriu nuskenavo senos dažų dangos spalvas ir palygino jas su etaloninėmis spalvomis. Naudotų dažų rūšiai ir sluoksnių skaičiui nustatyti kompanijos „Tikkurila“ laboratorijoje buvo atlikta spalvų pavyzdžių analizė.

Remiantis analizės rezultatais buvo parinkti spalvų atitikmenys ir atliktas bandomasis dažymas. Parinktos spalvos buvo palygintos su ankstesnėmis salės spalvomis.

„Nors atlikus analizę pavyko parinkti gana tikslius spalvų atitikmenis, juos vis tiek reikėjo sutikrinti vizualiai“, – sako Saastamoinenas.

Galiausiai spalvas patvirtino pastato savininko, Lauri ir Lasse Reitz fondo, atstovai. Dėl restorano „Elite“ stiliaus ir spalvų gamos atliekant renovaciją jie konsultavosi su Helsinkio miesto muziejumi.

Restaurant Elite
Restaurant Elite

Ryškesnės spalvos

Visiems paviršiams perdažyti buvo naudojami kompanijos „Tikkurila“ gaminiai. Lubos ir sienos buvo padengtos izoliaciniu gruntu „Akrostop“, kad į jas įsigėrę dervos ir nikotinas neprasiskverbtų į dažus. Nugruntuotos lubos ir sienos buvo nudažytos matiniais dažais „Luja 7“. Blizgiems lubų paviršiams ir kolonoms buvo pasirinkti baldų dažai „Helmi 80“. Baro prekystalis buvo padengtas gruntu „Helmi Primer“ ir nudažytas blizgiais dažais „Helmi“. Dažymo darbų rangovas buvo kompanija „Viafine Oy“.

Šešios blizgios kolonos – ko gero, pats įspūdingiausias salės interjero elementas – yra vienas įdomiausių ilgo restorano „Elite“ gyvavimo įrodymų. Kompanijai „Tikkurila“ atlikus dažų analizę paaiškėjo, kad jos padengtos aštuoniais dažų sluoksniais.

Anot Saastamoineno, projekto sėkmę lėmė kruopštus pasiruošimas ir problemų sprendimas. Jis giria kompanijos „Tikkurila“ tyrimų skyrių. „Kompanija „Tikkurila“ suvaidino svarbų vaidmenį parenkant tinkamas spalvas ir gaminius“, – teigia jis.

Už restorano veiklą atsakinga kompanija „Royal Restaurants Ltd“ patenkinta rezultatu. „Spalvos tokios, kokios buvo anksčiau, tačiau ryškesnės“, – sako restorano vadybininkė Tiina Partti.

 O ką mano nuolatiniai restorano klientai, kokia jų reakcija?

„Mūsų nuolatiniai klientai džiaugiasi, kad niekas nepasikeitė. Jų jausmus puikiai perteikia šis komentaras: „Sėkminga renovacija, nematyti jokių pokyčių“.

 

Teksto autorė Minna Helkiö

Nuotraukos Tero Pajukallio

 

Restoranui „Elite“ naudoti dažai ir spalvos

Žalios blizgios salės lubos – dažai „Helmi 80“ (spalva S379)
Geltonos lubos – dažai „Luja 7“ (spalva X306)
Šviesi koridoriaus siena – dažai „Luja 7“ (spalva H400)
Kolonos ir baro lubos – dažai „Helmi 80“ (spalva M310)
Baro prekystalis – dažai „Helmi 80“ (spalvos H400, J384, S443 ir N370)

pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt