Spalvos viešosiose erdvėse

Kaip išsirinkti tinkamas spalvas įvairiems interjero ir eksterjero projektams

Kuriant estetiškas ir funkcionalias viešąsias erdves svarbu pasirinkti tinkamas spalvas. Bendrieji spalvų derinimo principai – geras atspirties taškas įvairiems projektams, tačiau nelengva juos pritaikyti taip, kad jie atitiktų individualius kiekvieno projekto reikalavimus. Norint nepriekaištingo rezultato būtina gerai įsigilinti į konkretaus projekto ir erdvės specifiką.

Norint suderinti estetiką ir funkcionalumą renkantis spalvas reikia atsižvelgti į pastato konstrukcijos, apdailos bei aplinkos ypatumus. Spalvų pavyzdžiai leidžia pamatyti, kaip jos atrodys realioje aplinkoje – ar gerai derės su apšvietimu ir įvairiais dizaino elementais. Be to, svarbu, kad spalvos derėtų ir su pastato architektūra bei aplinka, o pasirinkta spalvų paletė laikui bėgant išliktų vizualiai patraukli bei praktiška.

Idealiu atveju estetika neturėtų nukentėti dėl praktiškumo, tačiau realybėje pirmenybė dažnai teikiama funkcionalumui ir patvarumui. Geras dizaineris siekia šių elementų pusiausvyros – stengiasi, kad funkcionalumas neužgožtų vizualinio patrauklumo. Pavyzdžiui, jei ryškiai geltonas stogas labai svarbus pastato dizaino koncepcijai, tačiau ši spalva nėra ilgaamžė, reikia nuspręsti, ar išlaikyti estetinę viziją, ar atsižvelgti į praktinį aspektą.

Kaip sukurti tobulą spalvinę schemą interjero projektams

Kuriant spalvinę schemą interjerui ypač svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp vizualinio patrauklumo ir praktiškumo. Būtina atsižvelgti į patalpos paskirtį, apšvietimą (natūralų ir dirbtinį), pastato architektūros stilių bei apdailą ir specifinius praktinius poreikius, pvz., ar patalpą reikia pritaikyti turintiesiems regos sutrikimų.

Pavyzdžiui, kontrastingų spalvų deriniai viešosiose erdvėse pagerina matomumą ir padeda orientuotis, be to, sukuria norimą atmosferą. Specifinės paskirties patalpose, pavyzdžiui, demencija sergančių asmenų globos namuose, ryškios spalvos taip pat padeda gyventojams lengviau orientuotis aplinkoje. Ligoninėse ar biuruose interjero spalvos turi atitikti saugos reikalavimus ir kurti malonią aplinką.

Išrinkti tobulą spalvų paletę ir suderinti skirtingas medžiagas – nelengva užduotis. Vis dėlto, sukurti spalvinę schemą interjerui paprastai yra lengviau nei eksterjerui. Kadangi patalpų erdvė yra uždara, o apšvietimą paprasčiau reguliuoti, metų laikų kaita ir natūralios šviesos srauto pokyčiai yra mažesnė problema. 

Eksterjero spalvų suvokimas priklauso nuo apšvietimo ir objekto dydžio

Renkantis spalvas eksterjero projektams svarbu atsižvelgti į tai, ar jos dera su pastato architektūra bei natūralia aplinka ir kaip sąveikauja su viešosioms erdvėms. Pavyzdžiui, natūralių kraštovaizdžio spalvų paletė padeda erdvei susilieti su aplinka, o ryškios kontrastingos spalvos atkreipia į ją dėmesį. Sukurti spalvinę schemą eksterjerui dažnai yra sudėtingiau nei interjerui, be to, klaidos kur kas labiau krinta į akis.

Natūralioje šviesoje spalvos atrodo kitaip nei žiūrint į jų pavyzdžius parduotuvėje, dažniausiai skiriasi ryškumas arba atspalvis. Šis efektas ypač išryškėja, kai objektai yra dideli. Norint pamatyti, kaip spalvos atrodys esant skirtingam apšvietimui ir nudažius didelius plotus, būtina jas išbandyti realioje aplinkoje – ten, kur bus naudojamos.

Derinant spalvas svarbų vaidmenį vaidina natūralios šviesos, aplinkos ir metų laikų sąveika. Viešosiose erdvėse naudojamos spalvos turi derėti su aplinka ir būti atsparios atmosferos poveikiui, t. y. išlikti nepakitusios bet kokiomis oro sąlygomis, pvz., veikiamos UV spindulių ar lietaus.

Į ką būtina atsižvelgti projektuojant

Be kita ko, būtina žinoti konkrečiai vietovei keliamus reikalavimus ir naudojamų medžiagų eksploatacines savybes – tai svarbi projektavimo ir viso planavimo proceso dalis. Paprastai projektinėje dokumentacijoje arba techninėje specifikacijoje yra nurodyta, kokias apdailos medžiagas reikia naudoti, o spalva tiesiog pritaikoma.

Madingas spalvas naudokite saikingai

Viešosiose erdvėse mados tendencijas gali atspindėti nedidelės, lengvai keičiamos detalės, tačiau bendra išvaizda turėtų išlikti nepavaldi laikui. Madingas spalvas naudokite ne pagrindiniams viešosios erdvės elementams, bet smulkiems akcentams – taip ji atspindės šiuolaikinį stilių ir ilgai nepraras patrauklios išvaizdos.

Tose viešosiose erdvėse, kur mados tendencijas lengviau pritaikyti, galima rinktis konceptualesnę spalvinę schemą. Pavyzdžiui, restoranai, kurie reguliariai atnaujina savo interjero koncepciją, nes nori atitikti laiko dvasią, gali derinti savo stilių prie naujausių mados tendencijų.

Išsirinkti tinkamas spalvas padės spalvynai

Renkantis spalvas viešosioms erdvėms svarbu priimti tinkamą sprendimą, nes jos nebus keičiamos kelerius metus. Norėdama palengvinti pasirinkimo procesą „Tikkurila“ sukūrė įvairių specializuotų spalvynų. Šie spalvynai užtikrina, kad tiek estetinės, tiek eksploatacinės pasirinktų spalvų savybės atitiks konkretaus projekto reikalavimus.
 

Be subjektyvių veiksnių, spalvos suvokimą taip pat lemia fizinė aplinka, apšvietimas, dažyto paviršiaus faktūra ir kt. Taigi spalvų pavyzdžius reikėtų vertinti natūralioje aplinkoje ir, jei įmanoma, vertėtų atlikti bandomąjį dažymą. Norint išbandyti spalvą galima įsigyti mažą bandomąją dažų pakuote.

Visus profesionaliai naudoti skirtus spalvynus rasite čia