Pirmasis šešiaaukštis medinis daugiabutis namas Joensū mieste buvo baigtas statyti 2017 m. Jį pastatė Karelijos kultūros rėmimo fondo valdoma gyvenamųjų namų statybos kompanija „Joensuun Pihapetäjä“. Bendradarbiaudamas su Karelijos taikomųjų mokslų universitetu ir Rytų Suomijos universitetu fondas siekia paspartinti medinių pastatų statybą.
Kaip teigiama projekto interneto svetainėje, medinių pastatų konkurencingumą lemia pramoninė statybinių konstrukcijų gamyba, leidžianti užtikrinti didesnį matmenų tikslumą, modifikavimo galimybę ir kokybės kontrolę. Naudojant pramoniniu būdu pagamintas statybines konstrukcijas statybos trukmė ir sąnaudos yra žymiai mažesnės nei statant tradiciniu būdu.
Studijos ir trijų kambarių butai
Projekto pagrindinis projektuotojas – Suomijos architektūros apdovanojimą pelnęs kompanijos „Oopeaa“ architektas Anssi Lassila. Projekto architektas – Juha Pakkala. Projekto pagrindinis rangovas – kompanija „Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy“.
„Kompanijos „Joensuun Pihapetäjä“ pastatytą daugiabutį namą sudaro 40 nuomojamų butų. Laikančiosios pastato konstrukcijos pagamintos iš kryžmai sluoksniuotos medienos plokščių (CLT). Pirmojo aukšto korpusas, kurio dalis yra šlaite po žeme, yra betoninis“, – sako kompanijos „Joensuun Pihapetäjä“ inžinierius konstruktorius Petteris Elonenas.
Konstrukcinius elementus tiekė kompanija „Pyhännän Rakennustuote Oy“, jie buvo pagaminami Hartoloje esančioje kompanijos gamykloje. Priešgaisrinė danga buvo reikalinga tik dviem pirmiesiems aukštams.
„Fasado dailylentes pagaminusi kompanija „Siparila Oy“ padengė jas priešgaisrine danga ir vienu dažų „Tikkurila Ultra Pro“ sluoksniu. Antruoju dažų sluoksniu – 110 g/m² – jos buvo padengtos mūsų statybinių konstrukcijų gamykloje“, – sako kompanijos „Pyhännän Rakennustuote“ gamybos inžinierius Tapani Toivonenas.
Namo statyba prasidėjo 2016 m. rugpjūtį – buvo pradėti lieti pamatai. Po to buvo pastatytas pirmasis aukštas. Jau lapkritį buvo pradėti montuoti konstrukciniai elementai. Studijos ir trijų kambarių butai yra sudaryti iš dviejų modulių, šie moduliai vienas su kitu buvo jungiami statybvietėje. Montavimo metu juos saugojo laikinas stogas.
„Pastato konstrukcinius elementus į statybvietę specialiu transportu atgabeno kompanija „lorry“, jiems užkelti buvo naudojamas mobilusis 220 tonų keliamosios galios kranas. Buvome užsibrėžę per savaitę sumontuoti vieną aukštą, ir apytikriai laikėmės savo grafiko“, – pasakoja Petteris Elonenas.
„Galutiniai montavimo darbai buvo atlikti per 2 savaites, tada atėjo eilė koridoriams, stogui ir kt. Apdailos darbus, pvz., montuojant pažeistos dažų dangos atkūrimą, teko atidėti dėl užsitęsusių šalčių.“
Sertifikuota priešgaisrinė danga
Vandeninė priešgaisrinė danga „Fontefire WF“ veikiama karščio plečiasi sudarydama izoliacinį putų sluoksnį ir yra pritaikyta dengti pramoniniu būdu. Autorizuoto tyrimų centro sertifikatas patvirtina, kad ji užtikina degumo klasę B-s1,d0. Kompanijos „Joensuun Pihapetäjä“ pastatyto daugiabučio namo fasadą dengiančios dailylentės šia priešgaisrine danga ir gruntiniu dažų sluoksniu buvo padengtos kompanijos „Siparila“ gamykloje Vajakoskyje.
„Iš džiovintos obliuotos medienos pagamintos dailylentės iš visų pusių buvo padengtos priešgaisrine danga „Fontefire WF“. Dangos išeiga 350 g/m², sausos dangos storis 130 µm. Po to priekinė dailylenčių pusė ir briaunos buvo padengtos dažais „Ultra Pro“ – 100 g/m²“, – sako kompanijos „Siparila“ pardavimo vadovas Suomijai Olli Prättälä.
Kompanija „Siparila“ viena pirmųjų Suomijoje gavo teisę savo gaminamas ugniai atsparias lauko dailylentes ženklinti CE ženklu. Į atsparumą ugniai užtikrinančią jos gaminių dengimo sistemą įeina kompanijos „Tikkurila“ priešgaisrinė dangą „Fontefire WF“ – tai reiškia, kad apsaugai nuo ugnies užtikrinti naudojami sertifikuoti aukštos kokybės gaminiai.
Tekstas: Arja Schadewitz, Tmi Editrix.
Nuotraukos – Mikko Matveinen.
Daugiau informacijos rasite www.joensuunpihapetaja.fi.