Kakolos rajonas

Renovuojama buvusi kalėjimo teritorija virsta urbanistine miesto dalimi

Turku miesto teritorija, kurioje anksčiau buvo kalėjimas, atgyja. Kakolos rajonas, ilgai buvęs neprieinamas vietos gyventojams, įgauna visiškai naują veidą.

Visai šalia Turku miesto centro esančiame Kakolanmäkio kalne statomas naujas gyvenamasis rajonas. Čia planuojama pastatyti naujų daugiabučių namų, tačiau šis rajonas unikalus tuo, kad jame esantis senas kalėjimas virs gyvenamosios ir komercinės paskirties patalpomis. Buvusi kalėjimo teritorija miesto gyventojams grąžinta tik prieš kelerius metus.

Projekto vykdytojas – kompanija Kakola Yhtiöt Oy“. Kompanijos direktorių tarybos pirmininkas ir patarėjas nekilnojamojo turto klausimais Olli Ojala sako, kad pusę teritorijos užims gyvenamieji pastatai, o kita pusė bus palikta parkams ir gatvėms.

Kakolanmäkis bus skirtas ne tik būsimiems jo gyventojams, tai bus visų miestiečių poilsio zona. Čia numatoma teikti aukštos kokybės paslaugas, taip pat veiks funikulierius arba keltuvas, kuriuo nuo upės pakrantės bus galima pakilti į kalno viršūnę“, – sako Ojala.

Be 1500 namų, Kakolanmäkyjei įsikurs sveikatinimo ir poilsio centras, restoranas, nedidelė alaus darykla, fotostudija ir ekologiška kepykla, gyventojai galės naudotis elektrinių automobilių ir dviračių nuomos paslauga. Ankstesni kalėjimo teritorijos plėtros planai nebuvo įgyvendinti, tačiau tai tapo realu, kai 2015 m. kompanija Kakola Yhtiöt Oy“ įsigijo centrinį kalėjimą ir jo teritoriją, o po metų – rajono kalėjimo pastatus ir jo teritoriją. Kompanija vykdys visus šio rajono renovacijos projektus. Pasak Ojalos, Suomijai reikia daugiau patirties ir ryžto norint pakeisti senų pastatų paskirtį, kad jie taptų patrauklūs komerciškai.

Renovacija vykdoma išsaugant paveldą

Statybos šiame rajoje turėtų būti užbaigtos 2020 metų pradžioje. Daugiabučiai namai bus statomi keturiais etapais. Pirmiausia bus renovuota Kakolos kalėjimo teritorija. „Buvusio Kakolos kalėjimo patalpose jau įrengta 70 butų ir 200 vietų turintis garažas. Pirmieji gyventojai į savo naujus namus įsikėlė 2017 metais“, – sako Ojala.

Kakola prison interior

Butų statybai buvo naudojamos žymiai geresnės ir brangesnės statybinės medžiagos nei numatyta gyvenamųjų namų statybos reglamente. Anot Ojalos, kultūrinę ir istorinę vertę turinčių paveldo objektų renovacija turi būti atliekama išsaugant senus pastatus, kad jais galėtų naudotis būsimos kartos. Jis viliasi, kad pirkėjai taip pat supranta, jog didesnę butų kainą lemia jų aukštesnė kokybė. „Pavyzdžiui, butuose kaip standartinę įrangą mes įrengėme automatinę gaisro gesinimo sistemą, namų apyvokos prietaisus „Miele“ ir virtuvės įrangą „Puustelli“. Be centrinio šildymo, taip pat įrengta centrinio vėdinimo sistema“, – sako jis.

Siekiant pagerinti garso izoliaciją visos grindys ir pertvaros yra izoliuotos labiau nei reikalaujama. Butuose įtaisyti plastikiniai kanalizacijos ir vandentiekio vamzdžiai pasižymi tokia pat garso izoliacija, kaip ir ketaus vamzdžiai, tačiau yra žymiai pigesni.

Naudoti patys geriausi dažai ir dangos

Anot kompanijos Maalausurakointi Aalto Oy“ vadovo Jarmo Aalto, šis gyvenamasis rajonas – netipiškas projektas, nes pasirenkant dažus ir dangas svarbiausias kriterijus buvo aukšta kokybė.

„Pavyzdžiui, visos sienos ir lubos buvo padengtos kompanijos „Tikkurila“ paruoštu naudoti purškiamuoju glaistu Prestonit 5+5“. Paruoštas naudoti glaistas retai naudojamas butų apdailai, tačiau šį projektą įgyvendinantis mūsų klientas norėjo tik paties geriausio rezultato“, – sako Aalto.

Butų vidaus sienos nudažytos visiškai matiniais dažais „Harmony“, nuspalvintais balta spalva „Tikkurilan Valkoinen“.

„Kakola Yhtiöt Oy“ vadovas Olli Ojala
Kompanijos „Kakola Yhtiöt Oy“ vadovas Olli Ojala sako, kad kultūrinę ir istorinę vertę turintys paveldo objektai turi būti renovuojami naudojant itin kokybiškas medžiagas.

Lubos padengtos paruoštu naudoti purškiamuoju glaistu Prestonit“. Laiptinėms pasirinkti pusiau matiniai dažai „Siro 20“ ir spalvos Tikkurilan Valkoinen“ bei „Angora“. Vidinė granitinės lauko sienos pusė iš naujo nutinkuota ir nudažyta silikatiniais dažais „Finngard Silikaattimaali. „Mūsų klientas norėjo užtikrinti pastato ilgaamžiškumą, todėl mes pasirinkome dažus, leidžiančius pastato konstrukcijoms „kvėpuoti“, – sako Aalto.

Butai – kaip naujai pastatyti

Viduje įrengti butai – kaip naujai pastatyti, nes viskas buvo renovuota. Anot dažymo darbų rangovo Aalto, jų požiūriu tai buvo tarsi visiškai naujas objektas, nes iš esmės nieko nereikėjo restauruoti. Vis dėlto, reikėjo išsaugoti senąją pastatų bei kiemo dvasią ir kai kuriuos pastatų elementus. Pavyzdžiui, kelių butų laiptinėse ir pirtyse išliko seni langai su grotomis. Kiti langai buvo padidinti, o kai kuriuose butuose granito sienoje padarius durų angą buvo įrengti balkonai. Balkonai, langų grotos ir lietvamzdžiai buvo padengti apsauginiais metalo dažais Panssarimaali“.

„Lauko duris ir išorinius langų rėmus padengėme kompanijos „Tikkurila“ smulkinto natūralaus akmens danga Yki Aitokivi“, ji suteikė jiems apsauginį sluoksnį“, – pasakoja Aalto. Dažymo darbų rangovas pradėjo dirbti 2016 metų pavasarį, kai projekto vykdytojas susisiekė su juo vykstant griovimo etapui. „Tai buvo puikus projektas, nes mes dalyvavome jame nuo pat projektavimo etapo“, – sako Jarmo Aalto.

 

Teksto autorė Kaisa Majava
Nuotraukos Pasi Leino

pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt