Viešbutis „Clarion“ puošia Helsinkio panoramą

„Clarion“ viešbutis Helsinkyje

2016 metais Helsinkyje Jätkäsaario rajone duris atvėręs 16 aukštų viešbutis „Clarion“ tapo išskirtiniu šio rajono objektu ir naują vietos gyventojų susitikimų vietą. Tai antras pagal aukštį Suomijos viešbutis, už jį aukštesnis tik 2014 metais Tamperėje pastatytas 25 aukštų viešbutis „Torni“. Šių viešbučių interjero apdailai buvo naudojami kompanijos „Tikkurila“ gaminiai.

Helsinkio viešbutis „Clarion“ priklauso viešbučių tinklui „Nordic Choice Hotels“, Šiaurės ir Baltijos šalyse valdančiam 190 viešbučių. Norvegijos investuotojo Arthuro Buchardto investicinė kompanija „AB Invest“ Šiaurės šalyse pastatė ne vieną viešbutį, tačiau Jätkäsaario rajone įsikūręs viešbutis „Clarion“ yra pirmasis šio tinklo viešbutis Suomijoje. Tą pačią savaitę šalia Helsinkio oro uosto duris atvėrė dar vienas viešbutis „Clarion“, vėliau planuojama pastatyti daugiau.

Iš pradžių investicinė kompanija Katajanokkos rajone planavo statyti kryžiaus formos viešbutį, bet Helsinkio miesto taryba projekto nepatvirtino. Tada kompanija suprojektavo virš 100 metrų aukščio pastatą Jätkäsaario rajone. Sumažinus numatytą aukštį projektas buvo patvirtintas.

Tikkurila Clarion Hotel Helsinki

Seno ir naujo dermė

Architektūriniu požiūriu Jätkäsaaris yra sudėtingas rajonas, nes šiek tiek aukštesnis pastatas matomas iš toli tiek sausumoje, tiek jūroje. Helsinkio viešbutį „Clarion“ sudaro du – 78 ir 68,5 metrų aukščio – pastatai. Aukštesnysis pratęsia bulvarą, o mažesnysis stovi lygiagrečiai su Jätkäsaario gatvėmis. Projektas taip pat apima sename uosto sandėlyje įrengtą pramogų centrą.

Viešbučio statyba buvusio uosto teritorijoje prasidėjo 2015 metais ir baigėsi 2016 metų rudenį, kaip ir buvo planuota. Viešbučio pastatas užima beveik 17 000 m² plotą, o pramogų centras – daugiau kaip 8 000 m². Projektas buvo labai sudėtingas dėl trumpo jo įvykdymo termino ir sandėlio pastatui keliamų paveldo objekto reikalavimų. Iš viso jis atsiėjo apie 120 milijonų eurų.

Generalinis projekto rangovas buvo ir anksčiau Buchardtą aptarnavusi Norvegijos kompanija „Hent“. Architektų kompanijos „Davidsson Tarkela Architects“ architektas Aki Davidssonas, vyriausiasis projekto architektas, pasakoja: „Idėja pastatyti viešbutį „Clarion“ Jätkäsaario rajone gimė Arthurui Buchardtui, projekto investuotojui, pastačiusiam Šiaurės šalyse beveik 20 jam priklausančių viešbučių. Buchardtas su viešbučių tinklu „Nordic Choice Hotels“ bendradarbiauja seniai, ir viešbutis „Clarion“ įkūnijo jų bendrus tikslus. Visi Buchardto viešbučiai yra unikalūs.“

„Be abejo, architektūra vaidina svarbų vaidmenį projektuojant, tačiau šiuo atveju viešbučio architektūrinę viziją mes apsvarstėme labai nuodugniai. Kitas iššūkis buvo pramogų centras, įsikūręs uosto sandėlyje, kur mes stengėmės išlaikyti pramoninių patalpų išvaizdą. Naujame pastate buvo išryškinti uosto ir pramoninių statinių elementai, ypač vestibiulyje“, – tęsia Davidssonas.

Vėjuotoje vietovėje stovintis aukšto viešbučio pastato korpusas yra betoninis, tačiau sutvirtintas masyviais vertikaliai įtemptais plieniniais strypais.

Clarion Hotel Helsinki reception

Pastato karkasą suprojektavo, pagamino ir sumontavo Lietuvos įmonė „Markučiai“. Reljefinį pastato fasadą sudaro stikliniai langai ir aliuminio plokštės. Vyrauja balta ir pilka spalvos.

Clarion Hotel Helsinki room

425 viešbučio kambariai išsidėstę dviejuose pastatuose. Aukštesniojo pastato 16-ame aukšte veikia lankytojams atviras baras „Sky Room“. Tame pačiame žemesniojo pastato aukšte yra sauna ir stogo baseinas, kurio dalis dugno yra permatoma. Miesto panorama leidžia gėrėtis ir abu viešbučio pastatus jungiantis stiklinis liftas.

Architekto Larso Soncko suprojektuotas ir 1935 m. baigtas statyti tuščias sandėlio pastatas buvo paverstas 1 000 lankytojų galinčiu sutalpinti pramogų centru. Su viešbučiu jį jungia stiklinis koridorius.

Uosto sandėlis virto pramogų centru

Nusprendus paversti vėlyvąją klasikinę pramoninę architektūrą reprezentuojantį ir paveldo objekto statusą turintį uosto sandėlį pramogų centru reikėjo paisyti griežtų jo fasadui ir interjerui keliamų apribojimų. Fasadas išliko beveik nepakitęs. Į jūrą žvelgiantys langai buvo padidinti, o senos sunkios durys buvo pakeistos langais bei plieninėmis durimis.

Pirmame aukšte įsikūrė 450 vietų restoranas ir baras, taip pat pagalbinės ir personalui skirtos patalpos. Antras ir trečias aukštas virto konferencijų salėmis. Dalis ketvirto aukšto buvo sujungta su trečiuoju, o likusi dalis skirta šio pramogų centro techninei įrangai.

Buvo išsaugotos senos laiptinės ir įrengtos dvi naujos laiptinės su liftais siekiant patenkinti naujus pastato eksploatacijos poreikius. Sandėlio interjero dvasia išlaikyta išsaugant kai kurias senas konstrukcijas, pvz., grybo formos kolonas ir betonines grindis.

Clarion Hotel Helsinki breakfast room

Alvaro Aalto dvasią atspindintis interjeras

Arthuras Buchardtas Katajanokkos rajone norėjo pastatyti Alvaro Aalto dvasią atspindintį viešbutį ir šį savo norą iš dalies įgyvendino Jätkäsaaryje. Baltų viešbučio registratūros stalų forma primena garsiąją Aalto vazą. Vestibiulio ir baro „Sky Room“ krėslų apmušalai dekoruoti šio architekto sukurtu zebrų kailio raštu, o viešbutyje galima rasti šiuo raštu margintų pagalvėlių. Valgomajame, kuris taip pat yra restoranas „Kitchen & Table“, stovi pintos Aalto kėdės.

Viešbučio interjere vyrauja tos pačios švelnios spalvos, kaip ir eksterjere, t. y. balta ir pilka. Viešbučio kambarius, koridorius ir viešąsias erdves pagyvina juoda spalva ir šiek tiek spalvingesnės sienos, tačiau spalvos nėra ryškios.

Dažyti viešbučio vidų buvo patikėta kompanijai „Esko Nurmisen Maalaamo Oy“. Daugiausia buvo naudojami kompanijos „Tikkurila“ gaminiai. Darbų vykdytojas Vesa Stamas sako, kad dažytojai turėjo prisitaikyti prie trumpo darbų atlikimo termino, tačiau ypatingo kruopštumo reikalaujantys darbai buvo atlikti neskubant. Baro „Sky Room“ žalių ir aukso spalvos sienų dekoras buvo sukurtas naudojant trafaretus ir vidaus dažus „Harmony“ bei serijos „Taika“ gaminius. Šios rankomis margintos sienos atrodo tarsi išklijuotos tapetais.

Erdvų vestibiulį ir 16-ą aukštą puošiančios betoninės kolonos buvo padengtos kompanijos „Tikkurila“ matiniais dažais „Nova 7“, o plieninės vestibiulio kolonos – baldų dažais „Helmi“. Kambarių sienos nudažytos pusiau matiniais dažais „Nova 20“, o lubos – matiniais viršutinio sluoksnio dažais „Luja 7“. Koridorių sienoms taip pat pasirinkti dažai „Luja 7“ ir šiek tiek tamsesnio atspalvio dažai „Nova 20“.

Clarion Hotel Helsinki Breakfast room

Senųjų laiptinių sienos ir pramogų centro lubos buvo nudažytos žalsvai pilkais dažais „Nova 20“, o konferencijų salių sienoms pasirinkta balta spalva. Pirmojo aukšto ir virtuvės sienos padengtos baltais dažais „Luja 7“. Restorano sienas nuspręsta pagyvinti šios vietos istoriją primenančia raudonų plytų spalva. Aukštos trečiojo aukšto lubos padengtos šviesos neatspindinčiais juodais dažais „Kattomusta“.

Barą pamėgo viešbučio svečiai 

Tamperės viešbučio „Torni“ viršutiniame aukšte esantis baras „Moro“ labai mėgstamas – savaitgaliais jis pritraukia iki tūkstančio lankytojų. Jätkäsaaryje įsikūrusio įspūdingai atrodančio viešbučio „Clarion“ neįmanoma nepastebėti, bet ar lankytojai atrado jo barą „Sky Room“?

Anot viešbučio vadovės Inari Lehtinen, bare „Sky Room“ lankosi ne tik šio viešbučio gyventojai, bet ir kruizinių laivų keleiviai bei kiti svečiai – akivaizdu, kad ši vieta jau tapo labai populiari. „Nutariau čia apsilankyti šeštadienio popietę – nors dirbo trys barmenai, prie baro susidarė eilė, tačiau laikas neprailgo besigėrint ūkanoto Helsinkio panorama pakilus aukštai virš žemės“.

Hotel Clarion Helsinki Sky Room

„Šis mūsų viešbutis, kaip ir kitas, esantis šalia oro uosto Vantoje, tapo populiaria konferencijų ir susitikimų vieta, – sako viešbučio „Clarion“ vadovė Lehtinen. – Taip pat džiaugiamės ir viešbučio gyventojų gausa, pavyzdžiui, per kovą vykusį pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatą buvo užsakyti visi šio viešbučio kambariai“.

 

Teksto autorė Arja Schadewitz

Nuotraukos Aki Schadewitz‘o ir Helsinkio viešbučio „Clarion“

pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt