Kaip spalva sąveikauja su erdve? Kas daro įtaką spalvų suvokimui? Spalvos yra labai svarbios mūsų erdvės suvokimui.

Vizualistas, spalvų tyrinėtojas ir buvęs Alto universiteto Menų, dizaino ir architektūros mokyklos meno bei spalvų teorijos mokytojas Haraldas Arnkilas sako, kad spalvos yra neatsiejamos nuo erdvės.

Spalvų suvokimas priklauso nuo įvairių veiksnių, visų pirma nuo mūsų subjektyvaus suvokimo. Mūsų interjero spalvų suvokimui įtakos turi fiziniai aplinkos veiksniai, pvz., erdvės tūris bei aukštis, taip pat apdailos medžiagos. Švedų architektė ir spalvų tyrinėtoja Karin Fridell Anter apibrėžia suvokiamosios ir nominaliosios spalvos sąvokas. Suvokiamoji spalva priklauso nuo apšvietimo ir žiūrėjimo sąlygų, o nominalioji spalva būtų ta, kurią suvoktume standartinėmis žiūrėjimo sąlygomis. Nominaliosios spalvos sąvoka leidžia mums suprasti, kaip suvokiamoji spalva kinta esant skirtingoms žiūrėjimo sąlygoms.

Nuolatinė spalvų, erdvės ir šviesos sąveika

Apšvietimas – vienas iš labiausiai mūsų spalvų suvokimą veikiančių veiksnių. Spalvos nuolat sąveikauja su erdve ir šviesa.

Kuriant interjerą svarbu nustatyti, kiek natūralios šviesos patenka į patalpą. Natūralus apšvietimas nėra statiškas – paros metas arba langų skaičius ir padėtis gali turėti didelę įtaką erdvės atmosferai ir mūsų spalvų suvokimui. Interjero dizaineris pirmiausia turi ištirti šviesos ir erdvės sąveiką ir tik tada rinktis spalvas.

Balta apšviesta erdvė su šešėliais

Dirbtinis apšvietimas taip pat vaidina svarbų vaidmenį mums suvokiant spalvas konkrečioje erdvėje. Prieš dešimt metų šviesos šaltinį pasirinkti buvo sudėtingiau nei šiandien, nes skirtingų rūšių šviestuvų šviesos spektras buvo skirtingas. Šiandien dauguma interjero apšvietimo sistemų turi šviesos diodus. Jų technologija sparčiai tobulėja – šiuolaikiniai šviesos diodai pasižymi aukštu spalvų perteikimo rodikliu (angl. colour-rendering index (CRI), be to, netgi galima keisti šviesos spalvinę temperatūrą.

Apšvietimas taip pat gali padidinti arba sumažinti spalvos ryškumą. Pavyzdžiui, gelsva – mažos spalvinės temperatūros – šviesa išryškins šiltus medienos atspalvius ir sukurs jaukią atmosferą viešbutyje arba restorane.

Žmogaus akis visada stengiasi rasti pusiausvyrą aplinkoje: mūsų regos sistema pritaikyta tolydžiajam (ištisiniam) šviesos spektrui. Jei iš šaltos šviesos pateksime į šiltą šviesą, pvz., apsiniaukusią dieną įeisime į restoraną, iš pradžių visi paviršiai atrodys gelsvi, bet po kurio laiko mūsų regėjimas prisitaikys prie naujo apšvietimo. Mes gebame suvokti spalvas kaip santykinai pastovias esant skirtingam apšvietimui.
 

Mėlyna laiptinės siena

Kaip spalvos veikia erdvės suvokimą?

Mūsų spalvų suvokimas priklauso nuo įvairių veiksnių. Savo ruožtu interjero spalvos turi įtakos mūsų erdvės suvokimui. Pavyzdžiui, spalva gali veikti patalpos matmenų suvokimą – priklausomai nuo jos spalvos erdvė gali atrodyti atviresnė arba uždaresnė, siauresnė arba platesnė.

Spalvos gali padėti lengviau orientuotis ir saugiau judėti erdvėje, pvz., spalvomis galima išryškinti laiptų pakopas arba padaryti išėjimą geriau matomą. Spalvos gali puikiai pasitarnauti projektuojant viešąsias erdves – padėti užtikrinti lankytojų saugumą ir mobilumą. Funkcionalumas neturi eliminuoti estetikos – projektuojant interjerą būtina atsižvelgiant į abi šias savybes.

Svarbu turėti omenyje, kad spalvos mus veikia skirtingai – ne visiems geltona spalva suteikia energijos, o mėlyna ne visus nuramina. Kai sunku apsispręsti dėl spalvų, gali kilti pagunda pasirinkti „neutralią“ – baltą, pilką arba juodą – spalvą, tačiau nederėtų pamiršti, kad tai irgi spalvos. Taip pat reikėtų atsižvelgti į spalvų sukuriamą kontrastą ir į tai, kaip jis veikia erdvės suvokimą.

Spalvos suteikia erdvei unikalumo


Spalvos padeda sukurti unikalią erdvę ir atmosferą. Kokia turėtų būti pagrindinė Jūsų apipavidalinamos erdvės funkcija? Ar ji turėtų būti svetinga ir jauki, ar paslaptinga ir žadinti smalsumą?

Pavyzdžiui, Helsinkio vaikų ligoninėje pastelinės spalvos padėjo sukurti nuotaiką praskaidrinančią atmosferą. Specialūs dažai ligoninėse užtikrina nepriekaištingą įvairių paviršių patvarumą ir higieną, o tinkamai parinktos spalvos padeda pacientams bei lankytojams orientuotis patalpose ir gerina jų savijautą.

Ieškant idealios spalvų paletės taip pat būtina atsižvelgti į pastato istoriją ir jo bei šalia esančių pastatų architektūrinį stilių. Puikus pavyzdys – jau šimtą metų Helsinkyje stovintis jugendo stiliaus pastatas „Jungmann“. Renovuojant šį pastatą jo istorija vaidino labai svarbų vaidmenį – tiek projektuojant patalpas, tiek kuriant interjerą. Pasirinktos spalvos atitinka istorinį pastato architektūros stilių.

 

Rekomenduojama literatūra

Harald Arnkil, 2013: Colours in the Visual World. Aalto University.

Karin Fridell Anter, Ulf Klarén (edit.), 2017: Colour and Light: Spatial Experience. Taylor & Francis Group

Karin Fridell Anter, 2000: What Colour is the Red House? Perceived Colour of Painted Facades. Royal Institute of Technology.

Auksinės spalvos svetainė
pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt