Istoriniuose Pacų rūmuose po rekonstrukcijos įsikūrė prabangus viešbutis

Vilniaus senamiestyje, adresu Didžioji g. 7 esantys Pacų rūmai – vienas puošniausių miesto pastatų. Rūmuose veikiančiame viešbutyje įrengti 104 kambariai, iš jų 9 – apartamentai, veikia restoranas, keturios konferencijų salės, sporto erdvė ir SPA. Kadangi rūmuose yra lankęsi daug istorinių asmenybių, kambariai ir apartamentai pavadinti jų vardais.

Pasibaigus Pacų valdymo erai, XIX a. rūmai iš pradžių pritaikyti karinėms reikmėms, vėliau milicijai, po to – policijai. Taip ilgainiui jie neteko savo didybės ir kurį laiką stovėjo apleisti. 2018-aisiais, po beveik dvejus metus trukusių statybos darbų, barokinio stiliaus Pacų rūmai vėl gali džiaugtis puošnumu ir modernia prabanga. Pastato sienas vėl puošia autentiškos po tinko ir dažų sluoksniais kadaise paslėptos italų meistrų freskos, atkurtas barokinis frontonas, o apie buvusius valdytojus primena ant fasado atsiradęs Pacų herbas. 

Viešbučio kambario interjero detalė. Nuotr. Birutė Vijeikienė

Viešbutis pasakoja miesto istoriją

Buvusiuose rūmuose šiuo metu veikia penkių žvaigždučių viešbutis „Pacai“. Pacų rūmų pritaikymo projekto architektas UAB „Forma“ vadovas Saulius Mikštas sako, kad „Design Hotels“ viešbučių tinklas, kuriam priklauso ir viešbutis „Pacai“, neturi aiškaus visiems tinklo viešbučiams privalomo stiliaus standarto. „Kiekvienas jų tinklo viešbutis yra vis kitoks, nes jų filosofija yra papasakoti konkrečios vietos istoriją“, – atkreipia dėmesį architektas. „Design Hotels“ viešbučiai yra nestandartiniai, skirti smalsiam ir išsilavinusiam svečiui, kuriam svarbūs kultūriniai bei istoriniai atradimai. Šią filosofiją atspindi ir viešbutis „Pacai“, įrengtas gilią istoriją menančiuose rūmuose, autentiškus akcentus derinant su moderniais elementais.

Išskirtinis viešbučio interjeras. Nuotr. Birutė Vijeikienė

Rūmai – didikų Pacų valdymo laikotarpio atspindys

Architektas S. Mikštas pasakoja, kad paruošti Pacų rūmų rekonstrukcijos projektą su pertraukomis užtruko apie penkerius metus. Tiek laiko buvo vykdomi archeologiniai, polichromijos ir pastato architektūros tyrimai. Buvo aiškinamasi, kaip visas pastatų kompleksas evoliucionavo per šimtmečius – nuo pat XV a. iki mūsų laikų.

Restauruotų rūmų projektas atspindi reikšmingiausią jų laikotarpį – 1676–1831 m., kai čia šeimininkavo didikų Pacų giminė. Taigi, buvo ypač svarbu sužinoti, kaip rūmai atrodė tuomet, o ne pastarąjį šimtmetį, kai dėl įvairių nelaimių - karų, gaisrų - įgavo visai kitą vaizdą.

Iš surastų šaltinių paaiškėjo, kad valdant Pacams pirmajame rūmų aukšte gyvendavo dvariškiai ir tarnai, antrajame buvo ypač puošnios reprezentacinės salės, o trečiajame – gyvenamieji kambariai, kurie, kol M. K. Pacas keliaudavo, buvo nuomojami pirkliams. Už nuomą sumokėtos lėšos panaudotos Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiai statyti, kurios fundatorius buvo M. K. Pacas.

Restauruota senoji sienų puošyba. Nuotr. Birutė Vijeikienė
Istoriniai interjero akcentai. Nuotr. Birutė Vijeikienė
Išskirtinis viešbučio interjeras. Nuotr. Birutė Vijeikienė

Atkurtos autentiškos interjero detalės

Apie tai, kad Pacų rūmai per pastaruosius šimtą metų gerokai keitėsi, liudija ne tik istoriniai šaltiniai, bet ir atlikti tyrimai. Pavyzdžiui, sienose rasti gerai išsilaikę stogo konstrukcijų mazgai parodė, kad barokinis rūmų stogas buvęs gerokai aukštesnis, nei buvome įpratę matyti.
Rekonstruojant rūmus nuspręsta grąžinti buvusį vaizdą, atkuriant barokinį ikonografijoje išlikusį frontoną, kuris nugriautas XIX amžiuje. Tuomet rūmai uždengti plokščiais skardiniais stogais, kurių siluetas buvo išlikęs iki mūsų dienų ir užfiksuotas XIX a. pab. – XX a. pradž. fotografijose. Atitinkamai atkurtas ir fasadas. Maždaug 1990 m. vykdant architektūrinius fasado tyrimus buvo atidengti senieji lipdiniai. Įdomi detalė – ant rūmų fasado atsiradęs Pacų giminės herbas. Pasak architekto, išlikusios istorinės medžiagos apie ant fasado buvusį herbą nėra, bet intervalas tarp langų leidžiąs manyti, kad jis ten galėjo būti.
 

Aukšti dažų kokybės reikalavimai

Restauruotuose rūmuose įkuriant viešbutį, aukšti kokybės reikalavimai buvo keliami ne tik apsaugos sistemoms, vonios įrangai, baldams ir kitoms interjero detalėms, bet ir tai, nuo ko dažnai prasideda patalpų įrengimas – sienų ir lubų gruntui bei dažams. Ypač atsakingai, atsižvelgiant į kokybę ir tai, kaip derės prie aiškios viešbučio koncepcijos, buvo parinkti tvariai pagaminti „Tikkurila“ matiniai sienų dažai „Joker“, visiškai matinis vandeninis gruntas ir lubų dažai „Siro 2“. Šie produktai pagaminti vandens pagrindu ir puikiai tinka visuomeninėms patalpoms. Jie lengvai dengiami ir padeda paslėpti galimus paviršiaus nelygumus.

Lubų dažai „Tikkurila Siro 2“ gerai sukimba su paviršiumi ir lengvai išsilygina. Jais patogu dažyti didelius plotus. Be to, šie dažai atitinka statybinių medžiagų emisijos klasę M1. Tai reiškia, kad dažai į atmosferą išskiria itin mažą lakiųjų junginių kiekį. Sienų dažai „Tikkurila Joker“ turi Europos Sąjungos „Ecolabel“ ir „Šiaurės gulbės“ ekologinius ženklus, yra saugūs žmogui ir aplinkai. Jie aprobuoti Suomijos alergologų ir taip pat atitinka M1 emisijos klasę.

Parinkti dažai yra itin patvarūs, atsparūs dėvėjimuisi ir plovimui valikliais ar silpnais tirpikliais. Be to, galima rinktis iš daugiau kaip 10 tūkst. galimų dažų atspalvių.

Kadangi visame „Pacų “viešbutyje buvo derinami to paties gamintojo gaminiai – gruntas, lubų ir sienų dažai – pavyko išgauti puikų rezultatą. Nepaisant to, kad dažymo darbus atliko kelios įmonės, galutinis rezultatas – paviršiaus matiškumas, struktūra, spalvos – visiškai atitiko užsakovo lūkesčius.
 

Įspūdinga skulptūra menanti didingą Pacų valdymo laikotarpį. Nuotr. Birutė Vijeikienė
Išskirtinis viešbučio interjeras. Nuotr. Birutė Vijeikienė
pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt