Aplinkosaugos reikalavimams griežtėjant visame pasaulyje ir vartotojams pageidaujant aplinką bei sveikatą tausojančių sprendimų tvarioji statyba neišvengiamai tampa nauju standartu. Statybos sektoriuje kasmet didėja tvariųjų statinių sertifikavimo mastas. Pvz., Lenkijoje, kasmet pastatoma maždaug 30 proc. daugiau tvariųjų pastatų sertifikatus turinčių statinių – 2020 metais bendras sertifikuotų pastatų plotas sudarė daugiau kaip 17 000 000 m². Per pastaruosius penkerius metus sertifikuotų pastatų statyba Suomijoje padidėjo dvigubai, o Švedijoje – penkis kartus.
Lietuvoje sparčiai didėja ir sertifikuotų komercinių patalpų paklausa. Apie 41% naujai pastatytų komercinių pastatų yra sertifikuoti. Vien Vilniuje biurų vystytojai per pastaruosius 5 metus rinkai kasmet pasiūlė apie 70.000 kv. m modernaus biuro ploto.*
(*Šaltinis: LNTPA, Baltic Engineer, 2021)
Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemų pasaulyje yra labai daug, tačiau šiuo metu populiariausios yra LEED („Leadership in Energy and Environmental Design“) ir BREEAM („Building Research Establishment Environmental Assessment Method“). Pasaulyje taip pat populiarėja pastatų vertinimo sistema WELL, akcentuojanti sveikatai palankią ir gerą savijautą užtikrinančią gyvenamąją aplinką. Gausu ir nacionalinių pastatų sertifikavimo sistemų, pvz., Šiaurės šalys naudoja ekologinį ženklą „Gulbė“ („Nordic Swan“), pastatų sertifikavimo sistemą „Tvarusis pastatas“ („Miljöbyggnad“). Pagal visas šias sistemas tvarieji pastatai vertinami balais.
Kaip išsirinkti tinkamus dažus ir kitas dangas?
Nėra vieno atsakymo į klausimą, kokius dažus ir kitas dangas galima naudoti statant tvarųjį pastatą, nes egzistuoja daug įvairių tvariųjų pastatų sertifikavimo ir emisijos klasifikavimo sistemų. Skiriasi netgi dažniausiai naudojamų sertifikavimo sistemų, pvz., LEED ir BREEAM, vertinimo kriterijai ir metodika. Renkantis tvariajam pastatui tinkamus būtina atsižvelgti į jo buvimo vietą ir sertifikavimo sistemą. Pasirinkimas priklausys nuo to, ar pastatas naujas, ar senas, kuri standarto versija naudojama ir kt.
Tačiau yra keletas bendrų gairių, kurios padės Jums surinkti tvariojo pastato sertifikatui gauti reikiamą balų skaičių.
1. Rinkitės mažą LOJ kiekį turinčius dažus ir kitas dangas
Vienas tvariosios statybos tikslų – sumažinti LOJ emisiją, tai reglamentuoja ir teisės aktai. Mažas LOJ kiekis – labai svarbus veiksnys norint užtikrinti gerą patalpų oro kokybę ir pastatų naudotojų gerovę.
- LEED – ieškokite minimalų LOJ kiekį (g/l) turinčių ir minimalia emisija pasižyminčių gaminių, turinčių M1 sertifikatą.
- BREEAM – ieškokite patalpų oro reikalavimus atitinkančių gaminių, turinčių M1 sertifikatą.
- RTS – ieškokite gaminių, turinčių M1 sertifikatą.
- WELL – ieškokite gaminių, atitinkančių nacionalinius LOJ kiekio reikalavimus. Naudojant šią pastatų vertinimo sistemą atliekamas visų naudotų medžiagų eksploatacinių savybių bandymas, skirtas LOJ emisijai patikrinti.
2. Rinkitės šilumą atspindinčias pastato išorės dangas
Tvariojoje statyboje ypač didelis dėmesys skiriamas anglies dioksido emisijos mažinimui. Naudojant labiau šilumą atspindinčius dažus ir kitas pastato išorės dangas žymiai sumažėja pastato vidaus ir paviršiaus temperatūra. Išmanioji stogo danga, pvz., „Tikkurila ClimateCooler“, atspindi saulės spindulius sumažindama kondicionavimo poreikį ir pastato energijos sąnaudas. Vėsus stogas – greitas ir ekonomiškas būdas sumažinti pastato anglies dioksido emisiją. Ir kuo šiltesnis klimatas – tuo didesnis efektas.
3. Rinkitės ilgaamžes dangas, reikalaujančias minimalios priežiūros
Kadangi kiekvienas remontas neigiamai veikia aplinką, tvarumo požiūriu vertingesnės tos dangos, kurių ilgai nereikia atnaujinti. Taigi, dažai ir kitos dangos ne tik padeda mažinti kenksmingų medžiagų kiekį, užtikrinti aukštą patalpų oro kokybę ir pastatų energinį efektyvumą, bet ir leidžia taupyti išteklius didindamos pastatų paviršių patvarumą ir ilgaamžiškumą.
Mes pasirengę Jums padėti!
Norėdami išsirinkti tinkamus dažus ir kitas dangas kreipkitės patarimo į statybos projekto sertifikavimo įstaigos konsultantą. Kai bus aiškūs specifiniai kriterijai, mes mielai padėsime Jums išsirinkti tinkamiausias dangas iš daugiau kaip 300 ekologiniais ženklais paženklintų mūsų gaminių ir pateiksime visus reikalingus dokumentus.