Dažniausios medinių fasadų dažymo klaidos
Namo fasado dažymas – didelis darbas, todėl pravartu nuodugniai išsiaiškinti, kaip ir kuo dažyti namą, kad rezultatas džiugintų kuo ilgiau.
Lupasi dažai
Priežastis:
Priežastys gali būti kelios. Dažniausiai pasitaikanti priežastis – dažoma mediena buvo drėgna arba dažų sluoksnis buvo per plonas. Taip gali nutikti ir naudojant netinkamus dažus, pvz., neobliuotai medienai skirti dažai nelips prie obliuotų dailylenčių. Dažai taip pat gali luptis, jei medienos paviršius nebuvo tinkamai nuvalytas (nepašalinti atšokę seni dažai ir nešvarumai) ir naujas dažų sluoksnis prastai prie jo prilipo.
Sprendimas:
Pašalinkite atšokusį dažų sluoksnį grandikliu arba plieniniu šepečiu. Nuplaukite paviršių tinkamu plovikliu, kruopščiai nuskalaukite ir leiskite išdžiūti. Iki grynos medienos nušveistą paviršių padenkite impregnantu. Naudokite tinkamą gruntą ir tinkamus lauko medienos dažus, prieš dažydami perskaitykite jų naudojimo instrukciją. Dažus denkite reikiamo storio sluoksniu, kad apsaugotumėte medieną ir kad drėgmė negalėtų po jais patekti ir jie nenusiluptų. Dažant oro sąlygos turi būti tinkamos, o dažomas paviršius – sausas.
Lupasi dažyvė
Priežastis:
Priežastys gali būti kelios. Dažniausiai pasitaikanti priežastis – dažoma mediena buvo drėgna arba dažyvės sluoksnis buvo per plonas. Taip galėjo nutikti ir dėl to, kad medienos paviršius nebuvo tinkamai nuvalytas (nepašalinta atšokusi sena dažyvė ir nešvarumai), todėl naujas dažyvės sluoksnis prastai prie jo prilipo.
Sprendimas:
Jei lupimasis nedidelis, paviršių reikėtų nuplauti ir padengti dažyve iš naujo. Jei tai nepadeda, vienintelė išeitis – padengti visą paviršių nepermatomais dažais, nes dažyvės pašalinti neįmanoma.
Pašalinkite atšokusį dažyvės sluoksnį grandikliu arba plieniniu šepečiu. Nuplaukite paviršių tinkamu plovikliu, kruopščiai nuskalaukite ir leiskite išdžiūti. Jei reikia, iki grynos medienos nušveistą paviršių padenkite impregnantu. Dažyvę denkite reikiamo storio sluoksniu, kad apsaugotumėte medieną ir kad drėgmė negalėtų patekti po dažyve ir ji nenusiluptų. Dažant oro sąlygos turi būti tinkamos, o dažomas paviršius – sausas.
Dažyvės nuobėgos
Priežastis:
Buvo dengiamas per storas dažyvės sluoksnis.
Sprendimas:
Jei nuobėgų atsirado dengiant pirmą dažyvės sluoksnį ir jis jau yra išdžiūvęs, storesnes jo vietas galima šiek tiek pašlifuoti. Jei taip nutiko dengiant antrą sluoksnį, vienintelė išeitis – padengti visą paviršių nepermatomais dažais.
Dengiant dažyvę reikia būti atidiems – jei ji nuteka, ją reikia nedelsiant išlyginti. Nuobėgų gali atsirasti ir šiek tiek vėliau, todėl po kurio laiko būtina patikrinti, ar taip nenutiko.
Teptuko žymės ir nevienoda spalva
Priežastis:
Taip gali nutikti, jei dažai arba dažyvė dengiami mažu arba prastos kokybės teptuku, taip pat, jei dažyvė dengiama netolygiai.
Sprendimas:
Jei paviršius labai margas, jį visą padenkite nepermatomais dažais, kaip nurodyta jų naudojimo instrukcijoje. Fasadui dažyti naudokite lauko medienai skirtą didelį teptuką, pvz., „Anza Platinum“.
Dažų dangos pūslelės
Priežastis:
Pūslelių gali susidaryti, jei fasadas dažomas netinkamomis oro sąlygomis. Dažyti kaitriai šviečiant saulei nerekomenduojama, nes užtepti dažai per greitai džiūsta, o dažomas paviršius įkaista. Dėl kaitrios saulės dažų dangos paviršiuje gali susidaryti mažyčių pūslelių. Pūslelių taip pat gali susidaryti, jei dažomas paviršius yra drėgnas arba jei per greitai užtepami keli stori dažų sluoksniai. Dar viena priežastis – gaminių nesuderinamumas, pavyzdžiui, pūslelių gali susidaryti, jei anksčiau dažyve dažytą paviršių dažysite vandeniniais dažais karštu oru.
Sprendimas:
Geriausia dažyti debesuotą, ne per šaltą ir ne per karštą dieną, tinkamiausia oro temperatūra – maždaug +20 °C. Įsitikinkite, kad dažant nelis, ir nedažykite saulėkaitoje. Dažomas paviršius turi būti sausas. Pašalinkite dažų pūsleles grandikliu arba šlifuodami ir perdažykite laikydamiesi dažų naudojimo instrukcijos. Jei pūslelių atsirado dėl gaminių nesuderinamumo, pašalinkite dažų dangą sodasraute (sodos purkštuvu).
Dumbliai arba pelėsis
Priežastis:
Pelėsis ir grybelis dažniausiai atsiranda ant medinių paviršių, kurie ilgai būna drėgni ir nėra apšviečiami saulės. Pelėsis taip pat gali atsirasti dėl nešvarumų. Kitos priežastys: žemas cokolis, netinkama lietaus vandens nutekėjimo sistema arba šalia augantys augalai.
Sprendimas:
Kruopščiai nuplaukite paviršių pelėsiui šalinti skirtu plovikliu „Homeenpoisto“ pagal jo naudojimo instrukciją ir leiskite išdžiūti. Iki grynos medienos nuvalytas vietas impregnuokite bespalviu impregnantu ir nudažykite tinkamais medinių fasadų dažais.
Dėmės šakų vietose
Priežastis:
Medienoje yra sakų ir kitų dažomųjų medžiagų, ypač šakų vietose. Dėl temperatūros ir drėgmės svyravimo šiose vietose dangos spalva gali pakisti. Dėmių gali atsirasti, jei medienos paviršius nebuvo gruntuotas arba jei dažų danga yra per plona.
Sprendimas:
Pašalinkite paviršiuje esančius sakus grandikliu. Nuplaukite paviršių tinkamu plovikliu, kruopščiai nuskalaukite ir leiskite išdžiūti. Iki grynos medienos nuvalytas vietas impregnuokite bespalviu impregnantu. Padenkite „Tikkurila“ medienos gruntu ir nudažykite tinkamais medinių fasadų dažais. Laikui bėgant dervų kiekis medienoje mažės. Šviesiais dažais dažytame mediniame paviršiuje šakų vietos išryškėja labiau.
Patarimai ir gudrybės
• Dažus ir dažyvę prieš dažydami visada kruopščiai išmaišykite, kad paviršiaus spalva būtų vienoda.
• Prieš dažant visą fasadą pravartu išbandyti spalvą mažame plote. Kokia bus galutinė spalva, priklauso nuo medienos rūšies ir būklės.
• Vienu metu denkite dažais 4 arba 5 lentas, tepkite dažus išilgai lentos nuo galo iki galo.
• Geriausias oras dažyti, kai debesuota, tinkamiausia oro temperatūra – maždaug +20 °C. Nedažykite karštu oru ir saulėkaitoje.