Ekologiniai ženklai ir statybinių medžiagų emisijos klasė suteikia informacijos apie dažų bei kitų dangų poveikį aplinkai ir sveikatai. Sužinokite, kokie yra ekologiniai ženklai ir kodėl jie gali būti svarbūs klientams.
Vidaus dažai ir kitos dangos gali būti pažymėti tarptautiniais ekologiniais ženklai (pvz., Šiaurės šalių ekologiniu ženklu „Šiaurės gulbė“, ES ekologiniu ženklu), turėti nacionalinių Alergijos ir astmos asociacijų rekomendacijas ir statybinių medžiagų emisijos klasės M1 sertifikatą. Ekologiniai ženklai ir statybinių medžiagų emisijos klasė suteikia informacijos apie dažų bei kitų dangų poveikį aplinkai ir sveikatai, taip pat rodo, kad juos saugu naudoti.
Ekologinį ženklą turinčių gaminių poveikis aplinkai atitinka nustatytus reikalavimus visais jų gyvavimo ciklo etapais: žaliavų gavybos, gamybos, naudojimo ir utilizavimo. Gyvavimo ciklo vertinimas itin svarbus siekiant sumažinti bendrą gaminių poveikį aplinkai ir klimatui. Ekologiniu ženklu pažymėti gaminiai turi atitikti ne tik aplinkosaugos reikalavimus, bet ir kokybės bei patvarumo kriterijus.
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir kurti sveikatai palankesnį mikroklimatą turėtumėte rinktis ekologinį ženklą turinčius gaminius, nes tai svarbu Jūsų klientams. ES ekologinio ženklinimo sistemos duomenimis, keturi iš penkių Europos vartotojų pirmenybę teiktų ekologiškesniems gaminiams, jei jie būtų tinkamai sertifikuoti nepriklausomos organizacijos. Naudodami ES ekologiniu ženklu arba Šiaurės šalių ekologiniu ženklu „Šiaurės gulbė“ pažymėtus gaminius parodote, kad investuojate į sveikatą bei aplinką tausojančius aukštos kokybės gaminius.
ES ekologiniu ženklu pažymėtas gaminys yra aukštos kokybės ir tausoja aplinką. Ekologinį ženklą turinčių gaminių poveikis aplinkai atitinka nustatytus reikalavimus visais jų gyvavimo ciklo etapais: žaliavų gavybos, gamybos, naudojimo ir utilizavimo.
ES ekologinis ženklas riboja pavojingųjų medžiagų naudojimą, tad rinkdamiesi juo pažymėtus gaminius prisidedate prie aplinkos tausojimo.
Europos ekologinio ženklinimo sistema buvo sukurta 1992 m. 1996 m. ES ekologinis ženklas buvo suteiktas mūsų švediško prekių ženklo „Alcro“ dažams. Suomiški dažai pirmąjį ES ekologinį ženklą gavo 1997 m. – tai buvo mūsų vandeniniai dažai „Joker“.
Ekologinis ženklas „Šiaurės gulbė“ skatina rinktis aplinką tausojančius gaminius, atitinkančius griežtus aplinkosaugos bei kokybės reikalavimus. Šiaurės šalių ekologiniu ženklu žymimi tam tikrus kriterijus atitinkantys gaminiai – jų mėginiai tiriami nepriklausomose laboratorijose, jie yra sertifikuojami, atliekama kontrolinė patikra.
Alergijos ir astmos asociacijos ženklas suteikiamas gaminiams, kurie atitinka griežtus konkrečiai gaminių klasei keliamus reikalavimus ir neturi kvapiųjų medžiagų ar kitokių dirginančių arba jautrinančių sudedamųjų dalių. Šis ženklas padeda išsirinkti odos bei kvėpavimo takų nedirginančius gaminius. Ant juo pažymėtų gaminių pakuočių turi būti nurodyta detali sudėtis ir kita svarbi informacija.
Švedijos Astmos ir alergijos asociacija siekia pagerinti kasdienį sergančiųjų astma ir alergija gyvenimą. Jos rekomenduojami gaminiai yra pažymėti kregždutę vaizduojančiu ženklu.
Lenkijos alergologų asociacijos aprobuoti gaminiai yra ištirti ir saugūs naudoti alergiškiems asmenims.
Pastatų vidaus apdailai naudojamos statybinės medžiagos gali būti klasifikuojamos pagal jų kenksmingųjų medžiagų emisiją. Suomijos patalpų oro kokybės asociacija suskirstė statybines medžiagas į tris klases: M1, M2 ir M3. Klasę M1 atitinkančios statybinės medžiagos išskiria itin mažą lakiųjų junginių kiekį, o išskiriančios didžiausią kiekį priskiriamos klasei M3.
Neišbandytos statybinės medžiagos nepriskiriamos jokiai klasei. Suomijos statybos informacijos fondas suteikia klasės M1 sertifikatą gaminiams, kurių atitiktį šiai klasei patvirtina akredituotos laboratorijos atlikti tyrimai ir juslinis vertinimas.
MED (Jūrinės įrangos direktyvos) sertifikatą turintys gaminiai tinka laivų vidaus apdailai. Šis sertifikatas rodo, kad jie pasižymi lėtu liepsnos plitimu.
Vokiškas ženklas „Mėlynasis angelas“ – seniausias ekologinis ženklas pasaulyje. „Mėlynojo angelo“ sertifikatą turintys gaminiai tausoja aplinką ir sveikatą – juose esantis tirpiklių bei formaldehido kiekis yra labai mažas, o konservantų kiekis – minimalus.
Prancūzijos reglamentas numato privalomą vidaus apdailai naudojamų statybinių medžiagų ženklinimą – turi būti nurodyta jų emisijos klasė. Ši klasė nustatoma remiantis bendra LOJ emisija ir 10 skirtingų medžiagų emisija (μg/m³).