Dažų vaidmuo tvariojoje statyboje

Dažai ir kitos dangos prisideda prie tvariųjų pastatų standartų įgyvendinimo, nes padeda spręsti aplinkosaugos ir sveikatos problemas.

Tvariosios statybos siekis – mažinti pastatų poveikį aplinkai ir kurti sveikatai palankią bei gerą savijautą užtikrinančią gyvenamąją aplinką.

Nuolat augant statybos projektų skaičiui didėja tvariosios statybos kriterijus atitinkančių gaminių poreikis. Tvariųjų pastatų, dar vadinamų žaliaisiais pastatais, vertinimo kriterijus nustato įvairios savanoriškai naudojamos sertifikavimo sistemos, pvz.: BREEAM, LEED, WELL. Taigi, kokie dažai atitinka tvariosios statybos standartus?

Pirma, statant tvariuosius pastatus labai svarbu, kad dažai nekenktų patalpų oro kokybei. Tvariosios statybos standartai reikalauja, kad dažuose esančių lakiųjų organinių junginių (LOJ) emisija būtų maža tiek iš karto po dažymo, tiek laikui bėgant. Tai užtikrina, kad dažai neišskirs kenksmingų medžiagų, galinčių pakenkti oro kokybei ir pastato gyventojų sveikatai. Antra, šie standartai skatina naudoti medžiagas, turinčias mažai anglies dioksido, todėl mažėja su statybomis susijusi šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija. Skaitykite mūsų straipsnį apie tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemas LEED ir BREEAM.

Kurkime tvaresnį rytojų pasitelkę dažus

Dauguma mūsų gaminamų vidaus dažų turi ekologinį ženklą ir atitinka mažos emisijos klasę M1. Tai užtikrina itin mažą kenksmingųjų medžiagų ir kvapo emisiją, todėl jie puikiai tinka LEED ir BREEAM sertifikatus turintiems pastatams. Gaminame mažos emisijos klasę M1 atitinkančius gaminius visų rūšių interjero paviršiams, daugelį jų galima spalvinti įvairiomis spalvomis. Mažos emisijos klasė M1 - įrankis, padedantis kurti tvarią aplinką ir sveikatai palankų patalpų mikroklimatą.

Tvariosios statybos standartai taip pat skatina naudoti atsinaujinančias ir perdirbtas medžiagas, nes jos mažiau veikia aplinką. Gaminio poveikio aplinkai deklaracija (EPD) – labai svarbus įrankis vertinant gaminio poveikį aplinkai, ji taip pat padeda nustatyti pastato ekologinį pėdsaką vertinant visą jo gyvavimo ciklą. Be to, ne mažiau svarbu naudoti tinkamus gaminius ir tinkamą jų kiekį. Norint užtikrinti optimalias statybinių medžiagų eksploatacines savybes ir ilgaamžiškumą būtina vadovautis techninėmis rekomendacijomis bei gamintojo pateiktomis specifikacijomis.

Tvarioji statyba kuria geresnę aplinką – tai paskata naudoti jos standartus atitinkančius gaminius

Tvariosios statybos standartų laikymasis teikia didelę naudą. Tai padeda sukurti sveikatai palankesnę ir patogesnę gyvenamąją aplinką, nes keliami aukšti reikalavimai patalpų oro kokybei ir saugai. Tai taip pat naudinga įmonėms, nes gerina jų reputaciją ir pritraukia aplinką tausti siekiančius klientus.

Tvarusis pastatas ilgainiui padeda sutaupyti lėšų, nes jo energijos sąnaudos ir eksploatacinės priežiūros išlaidos yra mažesnės. Pavyzdžiui, kompanijos „Tikkurila“ gaminamos stogų dangos „Tikkurila ClimateCooler“ veiksmingai atspindi saulės spindulius, todėl pastatas naudoja mažiau energijos.

Be to, laikantis tvariosios statybos standartų mažinamas poveikis aplinkai, įskaitant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimą ir išteklių tausojimą, ir taip prisidedama prie platesnių aplinkosaugos tikslų įgyvendinimo.

„Dažai ir kitos dangos tvariojoje statyboje vaidina svarbų vaidmenį. Jie atlieka apdailos ir apsaugos funkciją – padeda apsaugoti pastato paviršius, ilgina jų tarnavimo trukmę ir mažina didelės apimties bei daug išteklių reikalaujančio remonto ar renovacijos poreikį.“  – Sarah Trowse, PPG klientų tvaraus verslo partnerė


Tvariosios statybos standartų laikymasis teikia didelę naudą. Tai padeda sukurti sveikatai palankesnę ir patogesnę gyvenamąją aplinką, nes keliami aukšti reikalavimai patalpų oro kokybei ir saugai. 

Office
Tvariosios statybos standartų laikymasis teikia didelę naudą. Tai padeda sukurti sveikatai palankesnę ir patogesnę gyvenamąją aplinką, nes keliami aukšti reikalavimai patalpų oro kokybei ir saugai. Tai taip pat naudinga įmonėms, nes gerina jų reputaciją ir pritraukia aplinką tausti siekiančius klientus.

Dažai padeda surinkti balus tvariojo pastato sertifikatui

Statybinės medžiagos, pavyzdžiui, dažai, atskirai nesertifikuojami, tačiau jie gali padėti surinkti balus, kurių reikia pastato sertifikatui. Sertifikavimo sistemos turi kelias vertinimo kategorijas. Kiekviena kategorija atitinka tam tikrą tvarumo ir aplinkosaugos aspektą. Balai skiriami atsižvelgiant į įvairius veiksnius, pavyzdžiui: poveikį aplinkai, patalpų oro kokybę, gaminių, turinčių pripažintas Gaminio poveikio aplinkai deklaracijas (EPD), naudojimą. Norint gauti reikiamą sertifikatą būtina surinkti tam tikrą balų skaičių arba procentą.

Renkantis tvariajam pastatui tinkamus dažus bei kitas dangas būtina atsižvelgti į projekto specifiką ir sertifikavimo sistemą. Be tarptautinių sertifikavimo sistemų BREEAM, LEED ir WELL, populiarios ir nacionalinės tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos. Pagal visas šias sistemas tvarieji pastatai vertinami balais. Tvariajam pastatui naudojamų dažų ir kitų dangų LOJ kiekis bei emisija turėtų būti kuo mažesni. Pavyzdžiui, sertifikavimo sistema BREEAM už dažus leidžia pelnyti iki 4 balų – iki 2 balų už oro kokybę ir iki 2 balų už poveikį aplinkai per visą pastato gyvavimo ciklą. Daugiau sužinosite perskaitę straipsnį „Tvarioji statyba – kaip išsirinkti tinkamus dažus ir kitas dangas“.

Interjeras

Siūlome daug ekologinį ženklą turinčių ir mažos emisijos klasę M1 atitinkančių, t. y. geresnę  gyvenamąją aplinką padedančių sukurti sienų bei lubų dažų: „Harmony“, „Luja“. „Dažai „Harmony Care“ - vieni labiausiai aplinką tausojančių „Tikkurila“ gaminių. Šie dažai turi ypač mažą LOJ kiekį – žymiai mažesnį, nei reikalauja standartas. Taip pat, 7 proc. visos gaminio sudėties yra biologinės kilmės.

Harmony Care

Mažiau iškastinių medžiagų turintys visiškai matiniai vidaus dažai, sukuriantys švelnaus paviršiaus įspūdį. 30 proc. sudėtyje esančios bendrosios organinės anglies yra biologinės kilmės (išmatuota pagal standartą ASTM D6866-180), t. y. 7 proc. visos gaminio sudėties yra biologinės kilmės.

Skaityti daugiau

Grindims „Tikkurila“ siūlo aukštos kokybės ypač patvarias dangas, pavyzdžiui, skirtas automobilių stovėjimo aikštelėms, gyvenamiesiems ir komerciniams pastatams bei viešosioms erdvėms. Lauko ir vidaus betoninėms grindims skirtų gaminių asortimentas ypač didelis, jį sudarantys dažai, lakas, savaime išsilyginančios ir kitos dangos pasižymi saugumu, patvarumu bei estetiška išvaizda. Ypač populiarios mažos emisijos klasę M1 atitinkančios vandeninės vidaus grindų dangos bei dengimo sistemos: „Cozy floor“, „Fontefloor EP 3000“ ir „Temafloor 5000M“. Jos užtikrina gerą patalpų oro kokybę ir tinka tvariesiems pastatams.

Fontefloor EP 3000

Dvikomponentė vandeninė savaime išsilyginanti epoksidinė danga. Tinka komercinėms, visuomeninėms ir gyvenamosioms patalpoms, rūsiams ir patalpoms, kurių grindys tiesiogiai liečiasi su žeme.

Skaityti daugiau

Fasadas

„Tikkurila“ daug metų stengiasi, kad mediniai fasadai būtų patvaresni ir gražesni. Naudodama sparčiuosius bandymus sukūrėme aukštos kokybės pusiau matinius medinių fasadų dažus „Ultra Classic“, atsparius atšiaurioms oro sąlygoms. Gamybos procesas atspindi „Tikkurila“ siekį mažinti CO2 pėdsaką. Šiaurės šalių ekologinis ženklas „Šiaurės gulbė“ garantuoja, kad jį turintys dažai – tvarus pasirinkimas.

Biologinės kilmės sudedamųjų dalių turinčią skaidrią lauko medienos dažyvę „Valtti Plus Color“ „Tikkurila“ sukūrė atšiauriam Šiaurės šalių klimatui. Terasoms ji gamina lauko medienos aliejų „Valtti Plus Terrace Oil“. Spalvintas aliejus turi specialių pigmentų – saugo medieną nuo UV spindulių ir daro jos paviršių itin patvarų. 75 proc. jame esančios bendrosios organinės anglies yra biologinės kilmės

SUSISIEKITE SU MUMIS IR MES PADĖSIME RASTI TINKAMĄ SPRENDIMĄ JŪSŲ PROJEKTUI
Susisiekti su ekspertais
pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt