Kadangi aplinkosauga tebėra viena svarbiausių statybos pramonės užduočių, būtina žinoti, ar statiniui naudojamos statybinės medžiagos tausoja aplinką. Reikiamus duomenis galima rasti Gaminio poveikio aplinkai deklaracijose.
EPD – tai savanoriška, skaidri ir plačiai naudojama deklaracija, kurioje pateikiama patvirtinta viso gaminių ar paslaugų gyvavimo ciklo poveikio aplinkai informacija.
EPD padeda architektams, projektuotojams ir statybų rangovams geriau suvokti statybinių gaminių ir medžiagų poveikį aplinkai. Šios deklaracijos labai reikalingos, nes viso gaminio gyvavimo ciklo poveikis aplinkai tapo lemiamu veiksniu vertinant pastatų ir kitų statinių poveikį aplinkai.
Gyvavimo ciklo vertinimas
Kompanija „Tikkurila“ investavo į Gyvavimo ciklo vertinimo metodo (LCA) programinę įrangą, kurios reikia Gaminio poveikio aplinkai deklaracijoms kurti.
LCA – tai metodas, leidžiantis įvertinti visų gaminio gyvavimo ciklo etapų poveikį aplinkai per visą pastato gyvavimo ciklą. Šiais laikais gamintojai dažnai naudoja programinę įrangą, leidžiančią sukurti EPD, kurioje pateikiama informacija apie žaliavų gamybos, transportavimo, gamybos proceso ir naudojimo pabaigos etapo poveikį aplinkai – gaminio naudojimo etapas paprastai neįtraukiamas. Naudojimo etapas į dažų ir kitų dangų EPD neįtraukiamas dėl šių gaminių specifikos. Vertinant kitokių gaminių, pvz., orkaitės, gyvavimo ciklo poveikį aplinkai naudojimo etapas yra svarbus.
Remiantis EPD pateiktu gaminių gyvavimo ciklo vertinimu galima palyginti panašių gaminių daromą poveikį aplinkai.
Projektuotojams ir architektams LCA taip pat suteikia viliojančią galimybę toliau tobulinti rezultatą. Kadangi renkantis įvairius komponentus galima įvertinti ir palyginti, pvz., poveikį klimatui, visas projektavimo procesas tampa žymiai tvaresnis. Taigi LCA naudingas visai planetai, ne tik projektuotojams ir architektams.
Aktualu statant tvaresnius pastatus
Šiandien EPD pirmiausia yra skirtos verslui, bet jose pateikta informacija yra prieinama visiems, kuriuos domina gaminių poveikis aplinkai. EPD ypač svarbios tvariųjų pastatų statytojams – jų reikalauja pagrindinės tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM. Naudojantis EPD galima nustatyti pastato poveikį aplinkai, tai leidžia statytojams pelnyti reikiamus balus siekiant tvariųjų pastatų statuso.
Architektas gali pradėti projektuoti pastatą tiesiog nustatydamas pageidaujamus EPD turinčių gaminių tvarumo parametrus, o paskui iš nustatytus tvarumo kriterijus atitinkančių gaminių sąrašo išsirinkti reikiamus gaminius.
Nėra specifinių gaminių kategorijų taisyklių, skirtų dažams ir kitoms dangoms
Dažų gamintojai taip pat naudojasi EPD. Pavyzdžiui, šiuo metu 25 kompanijos „Tikkurila“ gaminiai turi trečiosios šalies patvirtintą deklaraciją. Naujausi deklaraciją turintys gaminiai – sienų ir lubų dažai.
Šiuo metu nėra specifinių gaminių kategorijų taisyklių (angl. PRC), skirtų dažams ir kitoms dangoms, dabartinės jų deklaracijos paremtos statybinių medžiagų apskaičiavimo taisyklėmis. Dažai ir kitos dangos skiriasi nuo kitų statybinių medžiagų, pvz., betono, nes sudaro gana ploną sluoksnį. Dažų ir kitų dangų EPD skaičiavimas paremtas funkciniu vienetu, tai gali būti svoris (kg), tūris (l) arba plotas (m²). Lyginant kelių gaminių EPD svarbu įsitikinti, kad funkcinis vienetas yra tas pats. Kompanijos „Tikkurila“ EPD naudojamas funkcinis vienetas yra litras, nes paprastai užsakant dažus ir kitas dangas jų kiekis nurodomas litrais.
Skaičiuojant viso pastato poveikį aplinkai visos statybinės medžiagos padauginamos iš sunaudoto kiekio ir pridedamos prie bendros sumos. Dažai sudaro palyginti mažą statinio dalį.
EPD – III tipo deklaracija
EPD yra III tipo (t. y. patvirtinta trečiosios šalies) deklaracija, atitinkanti standarto ISO 14025 reikalavimus. Ji sukuriama ir registruojama naudojantis specialia programa – tarptautine EPD kūrimo sistema „International EPD® System“. Tarptautinėje EPD sistemoje registruotos EPD yra viešai prieinamos, jas galima nemokamai atsisiųsti iš EPD bibliotekos.
Visos paskelbtos EPD yra III tipo. Šios EPD gali būti konkretaus gaminio arba tam tikro pramonės sektoriaus gaminių, kurių VAP (visuotinio atšilimo potencialo) nuokrypis mažesnis nei 10 proc.
Paskelbtose kompanijos „Tikkurila“ EPD pateikiami pagrindiniai gaminio poveikio aplinkai duomenys pagal visas poveikio aplinkai kategorijas ir kiekvienu jo gyvavimo ciklo etapu, kuriuos apima EPD.
Skaidrumo siekis
Deklaracijos leidžia dažų ir kitų dangų gamintojams pateikti skaidresnę informaciją apie jų gaminių poveikį aplinkai ir prisidėti prie tvarios ateities kūrimo.
Augant EPD poreikiui dažų ir kitų dangų gamintojai, taip pat ir „Tikkurila“, visose šalyse, kuriose prekiaujama jų gaminiais, įskaitant Švediją, Suomiją, Norvegiją, Lietuvą, Lenkiją, Italiją, Airiją ir Daniją, sulaukia vis daugiau užklausų dėl patvirtintos informaciją apie jų gaminių poveikį aplinkai.
Užklausas siunčia statybos įmonės, bet ir projektuotojai labai domisi EPD pateikta išsamia informacija apie gaminių poveikį aplinkai. Vykdydama savo veiklą „Tikkurila“ atsižvelgia į tai, kad gamtos ištekliai yra riboti.
Kompanija „Tikkurila“ nuolat siekia tvarumo ir stengiasi daryti teigiamą poveikį gyvenamajai aplinkai bei žmonių gerovei.
Susipažinkite su „Tikkurila“ gaminiais, turinčiais EPD čia.
Norite apie EPD sužinoti daugiau?
Apsilankykite https://www.environdec.com/home
Norite sužinoti daugiau ir gauti prieigą prie išskirtinio turinio?
Auginkite savo kūrybingumą semdamiesi įkvėpimo iš naujausių tendencijų ir gilinkite savo žinias apie įvairias dangas. Prisijunkite prie „Tikkurila Pro Designer“ – architektams ir interjero dizaineriams skirtos kūrybinės erdvės.