Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM

Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM

– kaip dažai ir kitos dangos padeda pelnyti balus

Tvariųjų pastatų sertifikatai – tai instrumentai, skirti pastatų poveikio aplinkai ir sveikatai vertinimo procesui standartizuoti. Kuo skiriasi sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM ir į kokius kriterijus reikia atsižvelgti projektavimo etape renkantis dažus tvariajam pastatui?

Tvariųjų pastatų sertifikatai įgauna vis didesnę svarbą statant bet kokį pastatą, nes rodo, kad pastato poveikiui aplinkai ir sveikatai buvo skirtas didelis dėmesys. Sertifikavimas paremtas universaliais kriterijais ir lengvai palyginama informacija, tačiau skirtingų sertifikavimų sistemų pagrindiniai akcentai ir reikalavimai nėra identiški.

Skirtingose šalyse ir skirtinguose pasaulio regionuose populiarios skirtingos tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos. Šiame straipsnyje aptarsime dvi dažniausiai naudojamas visuotinai pripažintas sertifikavimo sistemas.

Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM

Trumpai apie sertifikavimo sistemas LEED ir BREEAM

Sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM tinka visų tipų pastatams, įskaitant biurų pastatus, mokyklas, ligonines, prekybos centrus ir gyvenamąsias patalpas. Pagrindinį dėmesį šios sertifikavimo sistemos skiria aplinkosaugai, taigi atsižvelgiama į tokius aspektus kaip žemės, energijos ir vandens naudojimas. Abi sistemos maždaug 30 proc. dėmesio skiria socialiniams aspektams.

LEED (angl. Leadership in Energy and Environmental Design) – plačiausiai pasaulyje naudojama tvariųjų pastatų sertifikavimo sistema. 1993 m. ją sukūrė JAV žaliųjų pastatų taryba. Norėdami gauti LEED sertifikatą projekto vykdytojai patys surenka visą reikiamą dokumentaciją ir pateikia ją JAV žaliųjų pastatų tarybai įvertinti. Dėl šios priežasties ši sistema dažniausiai naudojama naujiems pastatams sertifikuoti, nes reikiamą informaciją galima rinkti nuo pačios pradžios. Vertinimo skalę sudaro 4 kategorijos: sertifikuotas, sidabrinis, auksinis ir platininis.

BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – populiariausia Europoje tvariųjų pastatų sertifikavimo sistema, sukurta Jungtinėje Karalystėje 1990 m. Statybų tyrimų įstaigos (angl. BRE). Pavyzdžiui, Lenkijoje 75 proc. visų sertifikuotų tvariųjų pastatų turi BREEAM sertifikatą, o 20 proc. – LEED. Licencijuoti šios sertifikavimo sistemos vertintojai atlieka patikrinimą, tada BRE išduoda sertifikatą. Vertinimo skalę sudaro 5 kategorijos: patenkinamas, geras, labai geras, puikus ir išskirtinis.

WELL – dar viena sparčiai populiarėjanti pastatų sertifikavimo sistema. Ją sukūrė Tarptautinis sveikatai palankių statybų institutas (angl. International WELL Building Institute (IWBI). Daug WELL reikalavimų sutampa su LEED reikalavimais. Pagrindinį dėmesį WELL skiria socialiniam pastatų aspektui, pvz.: socialinėms erdvėms, apšvietimui, vandens kokybei.

Sertifikavimo sistemų LEED ir BREAAM vertinimo kategorijos:

LEED

  • Žemės panaudojimas
  • Vanduo
  • Energetika
  • Medžiagos ir resursai
  • Vidaus mikroklimatas ir inovacijos

BREEAM

  • Valdymas
  • Energetika
  • Sveikata ir gerovė
  • Transportas
  • Vanduo
  • Medžiagos
  • Atliekos
  • Žemės panaudojimas ir ekologija
  • Tarša

Dažai ir kitos dangos – ekonomiškas būdas padidinti pastato tvarumą

Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM didelį dėmesį skiria dažams ir kitoms dangoms. Net 27 proc. visų balų, kuriuos reikia surinkti norint gauti LEED sertifikatą, galima pelnyti už apdailos medžiagas. Turint omeny, kad dažų ir kitų dangų kaina sudaro maždaug 2 proc. visos statybos projekto kainos, tinkamas jų pasirinkimas – vienas ekonomiškiausių būdų pelnyti reikiamus balus.

Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM

Tinkamų apdailos medžiagų pasirinkimas projektavimo etape

Vienas iš pastatų sertifikavimo tikslų – sumažinti cheminių medžiagų emisiją, galinčią neigiamai paveikti sveikatą, oro kokybę ir aplinką. Sertifikavimo sistemos nustato ribines LOJ (>1,0 g/l), formaldehido ir fenolių emisijos vertes. 

Patartina tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos reikalavimus atitinkančius dažus ir dangas rinktis pačioje projektavimo pradžioje. Apdailos medžiagas parenka projektuotojai atsižvelgdami į kiekvieno pastato aplinką; sertifikavimo įstaigos netvirtina konkrečių gaminių. Taigi projektuotojai turi žinoti, kokį poveikį aplinkai daro dažai ir kitos dangos.

Gaminio poveikio aplinkai deklaracijoje pateikiama skaidri informacija apie gaminį

Gaminio poveikio aplinkai deklaracijoje (EPD) pateikiama objektyvi ir skaidri informaciją apie gaminio poveikį aplinkai. EPD turinčių kompanijos „Tikkurila“ gaminių sąrašą rasite čia

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į ekologinių ženklus ir atitiktį statybinių medžiagų emisijos klasei M1. 

Kompanijos „Tikkurila“ gaminiai žymimi ekologiniais ženklais ir atitinka statybinių medžiagų emisijos klasę M1 – tai garantuoja, kad jų LOJ ir kvapo emisija yra labai maža, todėl jie puikiai tinka pagal LEED ir BREEAM sistemą sertifikuojamiems pastatams. Daugiau apie statybinių medžiagų emisijos klasę M1 sužinosite perskaitę mūsų straipsnį, o šią emisijos klasę atitinkančių kompanijos Tikkurila“ gaminių sąrašą rasite čia.

Dažai ir kitos dangos padeda surinkti balus tvariųjų pastatų sertifikatams

Kokiose sertifikavimo sistemų LEED ir BREEAM vertinimo kategorijose dažai ir kitos dangos gali padėti pelnyti balų? 

Sertifikavimo sistema LEED turi kelias vertinimo kategorijas. Dažai ir kitos dangos gali pelnyti balus šiose kategorijose: „Vidaus mikroklimatas“, „Sklypo tvarumas“, „Medžiagos ir resursai“, „Įtaka vietovei“.

Kategorijos „Vidaus mikroklimatas“ subkategorijoje „Maža emisija pasižyminčios medžiagos“ už oro kokybę, žmonių sveikatą, produktyvumą ir aplinką neigiamai paveikti galinčių cheminių teršalų koncentracijos mažinimą galima pelnyti iki 3 balų. Tuo tarpu šilumos salos efekto mažinimas siekiant minimalizuoti neigiamą šilumos salų poveikį mikroklimatui, gyventojams ir gyvūnams leidžia pelnyti iki 2 balų. 

Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM

Kategorijoje „Įtaka vietovei“ už vietos aplinkosaugos, socialinio teisingumo ir visuomenės sveikatos problemų sprendimą galima pelnyti iki 4 balų. Kategorijos „Medžiagos ir resursai“ Gaminio poveikio aplinkai deklaracija (EPD) pelno iki 2 balų – tai skatina naudoti medžiagas ir gaminius, kurių gyvavimo ciklo duomenys yra prieinami ir kurie yra naudingi aplinkosaugos, ekonomikos ir žmonių gerovės požiūrius. Tai atlygis projektuotojams, naudojantiems statybines medžiagas, pagamintas gamintojų, patvirtinusių, kad pagerino jų viso gyvavimo ciklo eksploatacines savybes.

Sertifikavimo sistemos BREEAM vertinimas atliekamas pagal aplinkosaugos sritis ir vertinimo kriterijus. Kategorijoje „Sveikata ir gerovė“ (subkategorija „Patalpų oro kokybė“, kriterijus „Statybinių medžiagų emisija“) už tinkamą ventiliaciją, įrangą ir apdailą galima pelnyti iki 2 balų. 

Aplinkosaugos kategorija „Medžiagos“ (subkategorija „Gyvavimo ciklo poveikis“, kriterijus „Gaminio poveikio aplinkai deklaracija“) skatina naudoti patikimus ir tinkamus gyvavimo ciklo vertinimo įrankius ir statybines medžiagas, kurių poveikis aplinkai (įskaitant įkūnytąją anglį) yra mažas per visą pastato gyvavimo laikotarpį. Šioje kategorijoje taip pat galima pelnyti iki 2 taškų.

Už ką galima pelnyti balus norint gauti šių sertifikavimo sistemų sertifikatus, rodo žemiau esanti lentelė.

LEED v4

Kategorija ir subkategorija Vidaus mikroklimatas – Maža emisija pasižyminčios medžiagos

Sklypo tvarumas – Šilumos salos efekto mažinimas

Įtaka vietovei

Medžiagos ir resursai – Gaminio poveikio aplinkai deklaraciją (EPD) turinčių gaminių naudojimas

Balai iki 3 iki 2 iki 4 iki 2
Tikslas Mažinti cheminių teršalų, galinčių neigiamai paveikti oro kokybę, žmonių sveikatą, produktyvumą ir aplinką, koncentraciją. Mažinti neigiamą šilumos salų poveikį mikroklimatui, gyventojams ir gyvūnams.   Skatinti vietos aplinkosaugos, socialinio teisingumo ir visuomenės sveikatos problemų sprendimą.

Skatinti naudoti medžiagas ir gaminius, kurių gyvavimo ciklo duomenys yra prieinami ir kurie yra naudingi aplinkosaugos, ekonomikos ir žmonių gerovės požiūriu. Tai atlygis projektuotojams, naudojantiems statybines medžiagas, pagamintas gamintojų, patvirtinusių, kad pagerino jų viso gyvavimo ciklo eksploatacines savybes.

BREEAM International New Construction 2016

Subkategorija ir kriterijus Hea 02 – Patalpų  oro kokybė – Statybinių medžiagų emisija Mat 01 – Gyvavimo ciklo poveikis – Gaminio poveikio aplinkai deklaracija (EPD)
Balai iki 2 iki 2
Tikslas Skatinti kurti sveiką patalpų mikroklimatą naudojant tinkamą ventiliaciją, įrangą ir apdailą.   Skatinti naudoti patikimus bei tinkamus gyvavimo ciklo vertinimo įrankius ir statybines medžiagas, kurių poveikis aplinkai (įskaitant įkūnytąją anglį) yra mažas per visą pastato gyvavimo laikotarpį.

 

Norite sužinoti daugiau ir gauti prieigą prie išskirtinio turinio?

Auginkite savo kūrybingumą semdamiesi įkvėpimo iš naujausių tendencijų ir gilinkite savo žinias apie įvairias dangas. Prisijunkite prie „Tikkurila Pro Designer“ – architektams ir interjero dizaineriams skirtos kūrybinės erdvės. 

Join Tikkurila Pro designer
Subscribe to our newsletter
pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt