Tvarioji statyba – profesionalų pasirinkimas

Palaikydami darnųjį vystymąsi ir siekdami įgyvendinti tarptautinės Žaliųjų pastatų tarybos iškeltus tikslus pristatome Jums tvariajai statybai tinkamiausius dažus ir kitas dangas.

Profesionalų pasirinkimas – gaminiai, sukurti žmonių gerovei užtikrinti

Pastatai daro didelę įtaką mūsų aplinkai generuodami šiltnamio efektą sukeliančias dujas, todėl mes skatiname rinktis apdailos priemones, kurių ilgaamžiškumas yra patvirtintas. Naudodami tvariosios statybos standartus atitinkančius mūsų gaminius Jūs prisidedate prie patalpų oro kokybės gerinimo neaukodami patvarumo ir estetinių savybių.

Jūsų pasirinkimas – labai svarbus

Norint sukurti tvarią ir sveiką gyvenamąją aplinką labai svarbu pasirinkti tinkamus dažus bei kitas dangas. Mūsų aplinką tausojantys gaminiai padeda kurti palankesnes gyvenimo sąlygas ir užtikrinti geresnes pastatų eksploatacines savybes bei ilgaamžiškumą laikantis tvariosios statybos standartų.

Maža emisija pasižymintys dažai ir kitos dangos tausoja sveikatą bei aplinką

M1 – viena plačiausiai naudojamų statybinių medžiagų emisijos klasių. Ši Suomijos patalpų oro kokybės asociacijos 1996 m. sukurta emisijos klasė nustato ribines LOJ, formaldehido ir amoniako emisijos vertes. 

Kuo skiriasi tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED ir BREEAM?

Renkantis tvariajam pastatui tinkamus dažus bei kitas dangas būtina atsižvelgti į jo buvimo vietą ir sertifikavimo sistemą. LEED ir BREEAM – dvi dažniausiai Europoje naudojamos tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos. Visos tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos turi užtikrinti, kad statyba būtų atsakinga, tausotų aplinką ir pasižymėtų maža emisija, tačiau jos nėra identiškos.

Kodėl negalima teigti, kad dažai arba kita danga turi LEED arba BREEAM sertifikatą?

Kodėl negalima teigti, kad dažai arba kita danga turi LEED arba BREEAM sertifikatą?
LEED ir BREEAM sertifikatai suteikiami pastatui arba gyvenamajam rajonui, bet ne statybinei medžiagai. Ekologinių sertifikavimo sistemų logotipų naudojimui taip pat taikomi tam tikri apribojimai, todėl sertifikavimo sistemų LEED ir BREEAM logotipais negalima žymėti dažų ar kitų dangų pakuočių.

Vis dėlto, gaminio duomenų lape galima nurodyti, kad jis atitinka LEED v4 (jei skirta ne JAV, pagal patvirtintą metodiką) arba BREEAM, BREEAM-SE ar BREEAM-NOR sertifikavimo sistemų reikalavimus. Dar vienas iššūkis – nevienodi tvariųjų pastatų sertifikavimo kriterijai. Pvz., sertifikavimo sistemos BREEAM reikalavimai skiriasi priklausomai nuo to, ar pastatas yra:
•    naujas,
•    jau naudojamas,
•    bus renovuojamas.

Dėl šių priežasčių neįmanoma pateikti universalių gairių, kuriomis būtų galima vadovautis. Norėdami išsirinkti tinkamus dažus ir kitas dangas kreipkitės patarimo į projektuotojus ir rangovus konsultuojantį statybos projekto sertifikavimo įstaigos specialistą. Kai bus aiškūs specifiniai kriterijai, mes mielai padėsime Jums išsirinkti tinkamiausius gaminius.
 

Kokios dažų ar kitų dangų savybės rodo, kad jie tinka tvariajam pastatui?

Maža emisija ir patvarumas – šias dvi savybes turi turėti tvariajam pastatui tinkami dažai ir kitos dangos. Kadangi kiekvienas bet kokios dangos atnaujinimas neigiamai veikia aplinką, ilga dangos tarnavimo trukmė didina jos vertę. Tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos taip pat riboja gaminiuose esantį LOJ kiekį ir emisiją, nuo kurios priklauso patalpų oro kokybė. 

Darnus vystymasis ir grynas patalpų oras

Šiuo metu ypač svarbų vaidmenį vaidina darnus užstatytos aplinkos vystymasis ir patalpų orą gerinančios apdailos medžiagos. Tai skatina mus kurti ilga eksploatavimo trukme pasižyminčius ir minimaliai aplinką veikiančius dažus bei kitas dangas. Proaktyvus naujų gaminių kūrimas ir bekompromisė kokybės kontrolė įgalina mus patenkinti pramonės poreikius dabar ir ateityje. 

Dažnai užduodami klausimai apie tvariąją statybą

Kaip sužinoti, kurie dažai ir kitos dangos atitinka Jūsų statybos projekto sertifikavimo sistemos reikalavimus?

Yra kelios tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemų LEED ir BREEAM versijos, jų reikalavimai skiriasi priklausomai nuo šalies ar statinio rūšies, todėl neįmanoma pateikti universalių rekomendacijų dėl dažų ar kitų dangų tinkamumo. Renkantis būtina atsižvelgti į projekto specifiką, bet pagrindinis reikalavimas – kuo mažesnis gaminių LOJ kiekis ir minimali emisija. Tiksliausia informaciją Jums suteiks Jūsų projektą prižiūrintys sertifikavimo sistemos specialistai, nes jie turi išsamius duomenis apie maža emisija pasižyminčius dažus bei kitas dangas, įskaitant ir kompanijos „Tikkurila“ gaminius.

Kokie reikalavimai keliami emisijai ir LOJ kiekiui?

Lakiųjų organinių junginių (LOJ) emisija lemia ozono kaupimąsi atmosferos pažemio sluoksnyje. Priklausomai nuo pasirinktos sertifikavimo sistemos, turite nustatyti gaminio LOJ kiekį (pagal standartą ISO 11890-2:2006 dujų chromatografijos metodu) ir patikrinti, ar jis atitinka direktyvoje 2004/42/EB nurodytas arba tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos nustatytas ribines vertes. Kai kurios tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos taip pat riboja lakiųjų junginių emisiją (ribinės vertės ir emisijos matavimo trukmė įvairuoja). Norėdami išsirinkti tinkamus dažus bei kitas dangas konsultuokitės su kompanijos „Tikkurila“ specialistu ir statybos projekto sertifikavimo sistemos konsultantu.

Kokia dengimo sistema tinkama mano statiniui?

Dengimo sistemos pasirinkimą lemia statybos projekto specifika ir naudojama tvariųjų pastatų sertifikavimo sistema (pvz.: LEED, BREEAM). Sertifikavimo sistemų reikalavimai nėra identiški, pvz., kai kurios sistemos neleidžia naudoti gaminių, kuriuose yra bisfenolio A, chromo, švino ar kadmio. Taigi dažų ir kitų dangų tinkamumas turi būti nustatomos kiekvienam projektui atskirai.

Ar dažai bei kitos dangos gali turėti LEED arba BREEAM sertifikatą?

LEED ir BREEAM sertifikatai suteikiami pastatui, bet ne konkrečioms statybinėms medžiagoms. Dažai bei kitos dangos turi atitikti šiai gaminių grupei keliamus sertifikavimo sistemos reikalavimus, kurie skiriasi priklausomai nuo projekto specifikos. Norint patvirtinti atitiktį, dažnai reikia gamintojo patvirtinimo. Kad galėtų Jums padėti išsirinkti tinkamus dažus bei kitas dangas, specialistas turi žinoti, kuri sertifikavimo sistema naudojama – LEED ar BREEAM? Ar Jūsų statybos projekto rangovai arba architektai gavo nurodymus, kokie reikalavimai keliami dažams ir kitoms dangoms? Jei neturite šios informacijos, kreipkitės į sertifikavimo sistemos konsultantą, kad jis Jums ją suteiktų. Kai ją turėsite, mes padėsime Jums išsirinkti tinkamus gaminius.