Tvariųjų pastatų sertifikatai rodo kryptį statybų pramonei

Dažai ir kitos dangos padeda surinkti balus tvariojo pastato sertifikatui

Tvariųjų pastatų sertifikatai vaidina svarbų vaidmenį šių dienų statybos projektuose. Vis daugiau dėmesio tvariojoje statyboje skiriama dažams ir kitoms dangoms. 

Šiuo metu statybų rinkos dalyviai skatinami labiau tausoti aplinką visoje vertės grandinėje, o tvariųjų pastatų sertifikatai tapo nauja norma. Statybų rinkos novatoriams žengiant į priekį taip pat griežtėja ir Statybos kodeksų bei reglamentų reikalavimai.

Yra daug tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemų, tačiau jos nėra identiškos – skiriasi jų naudojimo sritis ir kriterijai. Tvariųjų pastatų sertifikavimas apima pastato projektavimo, statybos, eksploatacijos, priežiūros, renovacijos ir nugriovimo etapus.

Visa apimantis tvarumas

Tvariųjų pastatų sertifikavimas taip pat gali skirtis priklausomai nuo pastato rūšies – skirtingų rūšių pastatams, pavyzdžiui, gyvenamiesiems namams, komercinės paskirties pastatams ar net ištisiems kvartalams, gali būti naudojami specifiniai vertinimo kriterijai.

Žaliųjų pastatų tarybos – Pasaulio žaliųjų pastatų tarybos narės – kuria ir administruoja daugelį pasaulio tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemų.  

Vienos populiariausių tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemų yra LEED ir BREEAM. Taip pat gerai žinomos sertifikavimo sistemos RTS, WELL, EDGE, „Greenship“, „Green Key“, „GreenBuilding“, „Green Star“, LOTUS ir „Zero Waste“. Suomijoje plačiai naudojama Suomijos patalpų oro kokybės asociacijos sukurta statybinių medžiagų emisijos klasė M1, nustatanti ribines LOJ, formaldehido ir amoniako emisijos vertes. Dauguma prekių ženklo „Tikkurila“ vidaus dažų yra žymimi ekologiniais ženklais ir atitinka emisijos klasės M1 reikalavimus – tai reiškia, kad jie pasižymi itin maža emisija ir yra silpno kvapo. Statybinių medžiagų emisijos klasę M1 atitinkantys dažai puikiai tinka tvariųjų pastatų sertifikatus, pavyzdžiui, LEED ir BREEAM, turintiems pastatams. Daugiau informacijos apie emisijos klasę M1 rasite šiame straipsnyje.

Tvariosios statybos standartai skatina naudoti iš atsinaujinančių žaliavų pagamintas ir perdirbtas medžiagas, nes jos daro mažesnį poveikį aplinkai. Vertinant gaminio poveikį aplinkai labai svarbus įrankis yra Gaminio poveikio aplinkai deklaracija (EPD). Ji padeda nustatyti pastato ekologinį pėdsaką per visą jo gyvavimo ciklą. Daugiau apie EPD skaitykite šiame straipsnyje.

  NORITE SUŽINOTI DAUGIAU AKTUALIŲ NAUJIENŲ?    

Padeda surinkti balus

Tvariųjų pastatų sertifikatai suteikiami pastatams, bet ne statybinėms medžiagoms, todėl nėra dažų ar kitų dangų, turinčių, pvz., LEED ar BREEAM sertifikatą. 

Nors dažai ir kitos dangos nėra sertifikuojami atskirai, projektuotojai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie gali padėti surinkti tvariojo pastato sertifikatui reikalingus balus.

Pagal šiuo metu naudojamas populiariausias sertifikavimo sistemas tvarieji pastatai yra vertinami balais. Patvarūs, aukštą patalpų oro kokybę padedantys užtikrinti ir šilumą atspindinčiomis savybėmis pasižymintys dažai bei kitos dangos gali padėti pelnyti nemažai balų. Dažų ir dangų svarbą akcentuoja tiek LEED, tiek BREEAM sertifikavimo sistema.

Rinkitės ekonomiškai efektyvią strategiją

Atsižvelgiant į tai, kad dažai ir kitos dangos sudaro maždaug iki 2 proc. visų statybos projekto išlaidų, aplinką tausojančių dažų ir kitų dangų pasirinkimas – vienas ekonomiškiausių būdų pelnyti tvariojo pastato sertifikatui reikalingus balus.

Sertifikavimo sistemos turi kelias vertinimo kategorijas. Kiekviena kategorija atitinka tam tikrą tvarumo ir aplinkosaugos aspektą. Balai skiriami atsižvelgiant į įvairius veiksnius, pavyzdžiui: poveikį aplinkai, patalpų oro kokybę, pripažintas Gaminio poveikio aplinkai deklaracijas (EPD) turinčių gaminių naudojimą. Norint gauti reikiamą sertifikatą būtina surinkti tam tikrą balų skaičių arba procentą. Renkantis tvariajam pastatui tinkamus dažus bei kitas dangas būtina atsižvelgti į projekto specifiką ir konkrečią sertifikavimo sistemą. Tvariajam pastatui naudojamų dažų ir kitų dangų LOJ kiekis bei emisija turėtų būti kuo mažesni. Pavyzdžiui, sertifikavimo sistema BREEAM už dažus leidžia pelnyti iki 4 balų – iki 2 balų už oro kokybę ir iki 2 balų už poveikį aplinkai per visą pastato gyvavimo ciklą.

Kitas pavyzdys – sertifikavimo sistema LEED. Ji leidžia pelnyti balus šiose kategorijose: „Vidaus mikroklimatas“, „Sklypo tvarumas“, „Medžiagos ir resursai“, „Įtaka vietovei“. Kategorijos „Vidaus mikroklimatas“ subkategorijoje „Maža emisija pasižyminčios medžiagos“ už oro kokybę, žmonių sveikatą, produktyvumą ir aplinką neigiamai paveikti galinčių cheminių teršalų koncentracijos mažinimą galima pelnyti iki 3 balų.

Tvariųjų pastatų projektus rengiantys architektai ir projektuotojai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dažai ir kitos dangos šioje srityje yra išties „žemai kabantis vaisius“ – paprastas ir ekonomiškas būdas siekti tvarumo.

Sertifikuoti prekių ženklo „Tikkurila“ gaminiai

EPD turintys gaminiai >>

Emisijos klasę M1 atitinkantys gaminiai >>