Kokios medienos apdailos ir apsaugos priemonės dažniausiai naudojamos pramonėje? Pramonines medienos apdailos ir apsaugos priemones galima suskirstyti į kelias grupes pagal jų paskirtį. Sužinokite, kokių rūšių šių dangų yra ir kaip jos turi būti naudojamos.
Glaistas
Glaistu vadinami medienos apdailai skirti labai didelės klampos gaminiai. Glaistas naudojamas neapdorotos medienos duobutėms bei plyšiams užpildyti ir mediniams paviršiams išlyginti. Glaistas turi būti lengvai dengiamas, pasižymėti gera užpildomąja geba ir kuo mažiau susitraukti. Jis dengiamas rankine glaistykle arba įvairia glaistymo įranga.
Glaisto rišiklis gali būti alkidinė, nitroceliuliozinė, lateksinė, epoksidinė arba uretaninė derva. Glaistas būna bespalvis, baltas arba įvairių rusvų, t. y. įvairių rūšių medienos, atspalvių.
Beicas
Beicas – tai tirpūs dažikliai, pigmentai arba pigmentų turintys tirpikliai. Jie nudažo medienos paviršių nepaslėpdami medienos tekstūros ir rašto. Dėl mažos beico paviršiaus įtempties jis giliai įsiskverbia į daugelio rūšių medieną ir vienodai ją nudažo.
Paprastai beicas vienas nenaudojamas – beicuotas paviršius padengiamas vienu arba dviem lako sluoksniais. Beico atspalvį galima pasirinkti pagal „Tikkurila“ beico ir lako spalvyną.
Beicas gali būti tirpiklinis arba vandeninis. Norint išsirinkti tinkamą beicą reikia atsižvelgti į keletą veiksnių.
- Prieš beicuodami visą paviršių išbandykite beicą mažame plotelyje, kad įsitikintumėte, jog pasirinktas atspalvis yra tinkamas. Turėkite omenyje, kad ilgainiui ir dėl saulės spindulių poveikio beicuoto paviršiaus spalva išblunka, pagelsta arba pakinta.
- Galutinei spalvai didelę įtaką turi beicuojamos medienos rūšis. Išbandykite beicą ant konkrečios medienos gabalėlio, kad įsitikintumėte, jog pasirinktas atspalvis yra tinkamas.
- Beicuoto paviršiaus spalvai įtakos taip pat turi medienos šlifavimas. Beicas geriau susigeria į šiurkštesnį medinį paviršių ir vienodžiau jį nudažo. Nušlifavus medieną pernelyg glotniai dalis beico gali nesusigerti, todėl gali būti dėmių, ypač beicuojant didelį paviršių.
- Spalvos ryškumas priklauso nuo dengimo būdo.
- Galutinei spalvai įtakos turi naudojamo lako rūšis.
- Jei beicui skiesti naudojamas tirpiklis, spalva gali būti šviesesnė.
- Beicą galima maišyti su laku, kad padengto paviršiaus spalva būtų vienodesnė, tačiau tuomet nebesimatys medžio rievių rašto. Taip galima suvienodinti ir nevienodai nudažyto paviršiaus spalvą.
- Medienos paviršiaus brinkimą mažinantis beicas palengvina gruntinio lako šlifavimą.
Medienos antiseptikai
Medienos antiseptikai skirti lauke naudojamai medienai apsaugoti nuo pelėsio, puvinio, grybelių ir mėlynavimo. Juos paprastai sudaro rišiklis ir organiniai biocidai.
Medienos antiseptikas turi giliai įsiskverbti į medieną ir neleisti jai sugerti per daug drėgmės. Kuo giliau veikliosios medžiagos įsiskverbia į medieną, tuo geriau ją saugo. Kad kuo giliau įsigertų į medieną, antiseptikas turi būti mažos klampos. Norint pagerinti antiseptiko susigėrimą galima juo apdoroti medieną vakuuminiu būdu naudojant žemą slėgį. Medienos antiseptikai gali būti bespalviai arba spalvoti. Spalvoti medienos antiseptikai turi atmosferos poveikiui atsparių pigmentų.
Lakas
Išdžiūvęs lakas medienos paviršiuje sudaro skaidrią plėvelę. Medienos pramonėje paprastai naudojamas rūgštinis, poliuretaninis, vandeninis ir UV kietėjimo lakas. Renkantis laką bei dengimo būdą reikia atsižvelgti į dengiamo objekto paviršiaus ypatybes ir jo struktūrą bei formą. Taip pat būtina įsitikinti, kad pasirinktas lakas tinka konkrečiai medienos rūšiai, priešingu atveju, be kitų problemų, galimi spalvos pokyčiai. Pavyzdžiui, rūgštinis lakas pažaliuos padengus juo dalbergijos medieną.
Lakuojant medieną galutiniam rezultatui įtakos turi ir jos apdorojimas, džiovinimas bei klijavimas. Mažą sausąjį likutį turintis skystas lakas įsigėręs į medieną nepaslepia jos paviršiaus reljefo. Akytą medieną reikia dengti skystu laku, kad nesusidarytų oro burbuliukų. Naudojant didelį sausąjį likutį turintį laką ir (arba) dengiant storą lako sluoksnį medienos paviršius atrodys nenatūraliai.
Gruntinis lakas
Gruntinis lakas yra lengvai šlifuojamas ir greitai džiūstantis. Medienos pramonėje paprastai naudojamas vienkomponentis gruntinis lakas, nes jį lengva naudoti ir jis greitai džiūsta. Padengta laku mediena priklausomai nuo jo rūšies daugiau ar mažiau patamsėja. Labiau patamsinti dažniausiai norima lakuojant natūraliai tamsią arba beicuotą medieną.
Lakuojant šviesią medieną paprastai norima, kad ji išliktų natūraliai šviesi. Pašviesinti medieną galima įmaišius į laką baltų titano dioksido pigmentų – jie taip pat sumažins medienos pageltimą nuo UV spindulių.
Viršutinio sluoksnio lakas
Viršutinio sluoksnio lakas turi būti atsparus mechaniniam ir cheminiam poveikiui. Lauko medienai naudojamas lakas taip pat turi būti atsparus atmosferos poveikiui ir atlaikyti medienos susitraukimą bei plėtimąsi, t. y. turi būti elastingas. Toks pat elastingas turi būti ir drėgnai aplinkai skirtas lakas.
Dažai
Paprastai dažai ir lakas gaminami iš tų pačių medžiagų, tik dažuose yra pigmentų, o lakas jų neturi.
Dažuose esantys pigmentai lemia jų spalvą ir dengiamąsias savybes. Įvairios dažų bazės spalvinamos tonavimo aparatais tam tikromis proporcijomis naudojant įvairias tonavimo pastas. Dažai taip pat pasižymi geresne dengiamąja geba ir geriau saugo padengtą paviršių nuo UV spindulių. Dažnai klaidingai manoma, kad dažai paslėps visus dengiamo paviršiaus defektus.
Norint užtikrinti nepriekaištingą rezultatą būtina tinkamai paruošti dengiamą paviršių ir pasirinkti tinkamą dengimo būdą bei tinkamus dažus. Dažant, kaip ir lakuojant, taip pat naudojamas gruntas. Jis turi būti lengvai šlifuojamas, greitai džiūti ir pasižymėti gera dengiamąja geba.
Dažai taip pat turi būti atsparūs mechaniniam ir cheminiam poveikiui.
Kietikliai
Kietikliai – tai medžiagos, maišomos į dažus, kad jie sukietėtų. Kietiklių yra dviejų rūšių. Vieni kietikliai sukelia dažų arba lako džiūvimą ir plėvelės susidarymą, o kiti veikia kaip katalizatorius, t. y. tik paspartina dažų arba lako kietėjimo reakciją, bet joje nedalyvauja. Poliuretaniniams ir epoksidiniams gaminiams kietikliai naudojami kaip antras komponentas, o rūgštiniams gaminiams kietikliai naudojami kaip katalizatorius. Norint užtikrinti nepriekaištingą rezultatą abiejų rūšių kietikliai turi būti tiksliai dozuojami nurodytomis proporcijomis. Reikiamas kietiklio kiekis apskaičiuojamas kiekvienam gaminiui atskirai.
Skiedikliai
Pagrindinė skiediklių paskirtis – užtikrinti konkrečiam pagrindui dengti tinkamą gaminių konsistenciją. Skiedikliai taip pat naudojami dangos rišikliui ištirpinti, kad ji gerai išsilygintų. Jie taip pat pagerina dengiamo paviršiaus vilgumą ir reguliuoja lakiųjų junginių garavimo greitį. Esant greitam garavimui danga greitai sutvirtėja, kai garavimas lėtesnis, ji geriau išsilygina, tačiau gali susiraukšlėti. Jei dangoje yra lėtai garuojančio skiediklio, pramoniniu būdu dengtos medienos negalima greitai krauti į rietuves.
Renkantis skiediklį būtina atsižvelgti į gamybos linijos ir krovimo į rietuves spartą. Skiediklį paprastai sudaro greitai, vidutiniu greičiu ir lėtai garuojantys tirpikliai. Skiediklio tirpinamosios gebos pasirinkimas gali būti ribotas priklausomai nuo dangos rišiklio. Skiediklių sudėtis turi užtikrinti reikiamas kiekvienos dangos savybes. Konkrečioms medienos dangoms turi būti naudojami tik joms skirti skiedikliai. Dėl netinkamo skiediklių pasirinkimo arba naudojimo kyla dauguma medienos apdailos problemų.
Skiedikliai turi būti naudojami laikantis gaminių duomenų lapuose pateiktų nurodymų. Juos renkantis taip pat reikia atsižvelgti į darbuotojų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus.
Peržiūrėkite visus medienos apdailai ir apsaugai skirtus mūsų gaminius: