Pramoninių metalo dangų vadovas

Pramoninių metalo dangų vadovas

Turinys

 1. Metalo dangų apibūdinimas
 2. Metalo dangų paskirtis
 3. Metalo dangų naudojimo sritys
 4. Metalo dangų rūšys 
 5. Kaip išsirinkti tinkamas metalo dangas
 6. Metalo dangų standartai – ką reikia žinoti
 7. Kaip dirbti su metalo dangomis
 8. Išvados
Pramoninės metalo dangos

Metalo dangų apibūdinimas

 

Metalo dangos – tai dažai, skirti apsaugoti metalo paviršiui ir užkirsti kelią korozijai, kad metalas ilgiau tarnautų.

Trumpai tariant, visi dažai yra dangos, tačiau ne visos dangos yra dažai. Dangą gali sudaryti keli dažų sluoksniai, ji yra galutinis dengimo proceso rezultatas. 

Yra įvairių rūšių metalo dangų – nuo paprastų iki itin atsparių korozijai. Norint suprasti, kuo skiriasi skirtingų rūšių pramoninės metalo dangos, reikia palyginti cheminę jų sudėtį.

Svarbiausia šių dangų sudedamoji dalis yra derva, ji gali būti epoksidinė, alkidinė, akrilinė, poliuretaninė ir kt. Kita svarbi sudedamoji dalis – tirpiklis, paverčiantis dangą skysčiu. Pigmentai ir kitos žaliavos išsklaidomos arba sumaišomos su vandeniu, kad susidarytų vienalytis skystis. Tirpiklis gali būti chemikalas arba vanduo. Priklausomai nuo tirpiklio rūšies dangos skirstomos į tirpiklines ir vandenines. Kitos sudedamosios dalys yra pigmentai, užpildai, tirštikliai ir kiti priedai.

Kompanija „Tikkurila“ gamina įvairias metalo dangas – nuo tradicinių alkidinių iki modernių tiesiai ant metalo dengiamų poliuretaninių. Mūsų pasiūla taip pat apima tirpiklinius viršutinio sluoksnio dažus bei gruntą, labiau aplinką tausojančius didelį sausąjį likutį turinčius gaminius, betirpikles ir vandenines dangas.

Metalo dangų paskirtis

Rymas Hermanas, Verslo ir asortimento plėtros vadovas, aiškina, kokia yra svarbiausia metalo dangų paskirtis.

Natūralu, kad skirtingų rūšių metalo dangų paskirtis ir naudojimo sritys yra skirtingos. Toliau apžvelgsime, kokiais tikslais jos naudojamos dažniausiai.

 

Apsauga nuo korozijos

Pagrindinė visų rūšių metalo dangų paskirtis – apsaugoti metalo paviršių nuo natūralių reiškinių, pvz., korozijos. 

Pramonėje galima naudoti tiek vandenines, tiek tirpiklines dangas, bet skirtingų rūšių dangos turi savų pliusų ir minusų. Taigi prieš pasirinkdami konkrečią dangą turite atsižvelgti į specifines kiekvienos dangos savybes ir naudojimo sąlygas.

Yra įvairių rūšių nuo korozijos saugančių metalo dangų, jos visos pasižymi skirtingomis savybėmis ir skirtingais parametrais.

 

Didesnis patvarumas

Kokybiškos metalo dangos apsaugo ne tik nuo korozijos ir atmosferos poveikio, bet ir užtikrina didesnį visos metalo konstrukcijos patvarumą.

Patvaresnės dangos taip pat ilgiau tarnauja, jų ilgiau nereikia atnaujinti, tai savo ruožtu ilgainiui padeda sutaupyti.

 

Gražesnė išvaizda

Metalo dangos ilgai išsaugo gražią metalo konstrukcijų išvaizdą netgi ekstremaliomis sąlygomis. Tinkama metalo danga leidžia užtikrinti ilgai išliekančias estetines padengto paviršiaus savybes, pvz.: spalvą, blizgesį ir kt.

 

Didesnis atsparumas chemikalams ir vandeniui

Tinkamai parinkta metalo danga sudaro tvirtą sluoksnį ant metalo paviršiaus ir saugo jį ne tik nuo korozijos, bet ir nuo mechaninio bei cheminio poveikio. 

Jei metalo konstrukcijos bus eksploatuojamos itin drėgnoje aplinkoje, vertėtų rinktis tirpiklines dangas. Kuo skiriasi metalo dangos ir kokia danga geriausiai atitiktų Jūsų poreikius, sužinosite perskaitę mūsų straipsnį „Kuo skiriasi vandeninės ir tirpiklinės metalo dangos? Pramoninių dangų palyginimas.“

 

Apsauga nuo ugnies

Tam tikros metalo dangos taip pat gali būti naudojamos metalinių paviršių apsaugai nuo ugnies. Priešgaisrine danga padengtas plienas lėčiau įkaista ir lėčiau pasiekia kritinę temperatūrą, todėl pastate esantys žmonės gali suspėti jį laiku palikti, o ugniagesiai turi galimybę suvaldyti ugnį.

Pavyzdžiui, mūsų vienkomponentė vandeninė priešgaisrinė danga Fontefire ST 60 veikiama karščio plečiasi ir sudaro izoliacinį putų sluoksnį, kurį laiką neleidžiantį metalo konstrukcijai pasiekti kritinės temperatūros.

 

Papildomos funkcijos

Kai kurios metalo dangos atlieka specifines funkcijas, pvz., neleidžia susidaryti kondensatui. Pavyzdžiui, mūsų vienkomponentė vandeninė antikondensacinė danga „GrafoTherm Line“ naudojama plieninei stogo dangai, plieninėms konstrukcijoms ir kt. metaliniams paviršiams apsaugoti nuo kondensato ir vandens lašų susidarymo.

Metalo dangų naudojimo sritys

Mes turime daug įvairių metalo dengimo sistemų, tinkamų įvairiems tiek patalpose, tiek lauke eksploatuojamiems metaliniams paviršiams, taip pat siūlome tam tikroms pramonės sritims paruoštus sprendimus.

Mūsų metalo dengimo ir paviršiaus apdorojimo sistemų paskirtis labai įvairi. Pavyzdžiui, galime pasiūlyti metalo dangų uosto konstrukcijoms, dažnai eksploatuojamoms sudėtingomis sąlygomis ir veikiamoms koroziją sukeliančio klimato. Tokiomis sąlygomis naudojama technika ir įranga reikalauja aukštesnio lygio apsaugos nei tokia pat technika, naudojama patalpose.

 

Patvari Janėvirtos tilto konstrukcijų danga

Norint pakeisti nauju šeštą pagal ilgį Suomijos tiltą, kai jis tapo nebetinkamas eksploatuoti, prireikė 2 430 tonų iš anksto padengtų plieninių konstrukcijų. Konstrukcijas, kurios buvo iš anksto padengtos gamykloje, pristatė ir sumontavo kompanija „Ruukki Construction“.


Skaičiai

• Tilto ilgis 577 metrai, plotis 15 metrų.
• Polių plieninių konstrukcijų aukštis 20–30 metrų.
• Didžiausias atstumas nuo vandens paviršiaus iki tilto apačios 25 metrai.
• Plieninių konstrukcijų svoris 2430 tonų.
• Sunaudota 15 000 litrų dažų.

Skaityti visą straipsnį

Janėvirtos tilto konstrukcijos dengtos pramoniniais dažais

Jums taip pat gali prireikti puikiomis eksploatacinėmis savybėmis pasižyminčių ir aplinką tausojančių dangų žemės ūkio, statybos ir kasybos technikai bei įrangai. Mes siūlome efektyvias vandenines ir tirpiklines dengimo sistemas, užtikrinančias geresnę metalo apsaugą dengiant mažiau sluoksnių.
 

Mes gaminame įvairių rūšių plieninių konstrukcijų dangas, pvz., skirtas nestipriai veikiamiems patalpose esantiems paviršiams, stipriai veikiamiems lauke esantiems paviršiams ir netgi stipriai chemikalų veikiamiems paviršiams. Taip pat siūlome plačią spalvų paletę, į kurią įeina ir estetinę funkciją atliekančios metalizuotos spalvos.

 

Pramoninės metalo dangos - garso barjerai

Yra daug dangai atnaujinti ir pažeistoms jos vietoms atkurti skirtų dengimo sistemų, kurias naudojant nereikia nuvalyti dengiamo paviršiaus srautinio valymo būdu. Taip pat turime dengimo sistemų, skirtų vandenyje mirkstantiems paviršiams. 
 

Jei nežinote, kokia dengimo sistema, kokia danga ar koks paviršiaus apdorojimas geriausiai tiktų konkrečiai metalo konstrukcijai, prašom susisiekti su mumis – mielai Jums padėsime rasti tinkamą sprendimą.

 

 

Metalo dangų rūšys 

Kaip ir minėjome, gaminame įvairias metalo dangas – nuo tradicinių alkidinių iki modernių tiesiai ant metalo dengiamų poliuretaninių. Mūsų pasiūla taip pat apima tirpiklinius viršutinio sluoksnio dažus bei gruntą, labiau aplinką tausojančius didelį sausąjį likutį turinčius gaminius, betirpikles ir vandenines dangas. 

Toliau apžvelgsime skirtingų rūšių metalo dangas.

Tradicinės dangos

Mūsų tradicinės metalinių paviršių dangos užtikrina ekonomišką ilgalaikę apsaugą nuo korozijos ir vandens. 

Visos mūsų metalo dangos ir dengimo sistemos yra išbandytos tiek laboratorijose, tiek realioje aplinkoje. Daugelis kompanijos „Tikkurila“ gaminių yra oficialiai aprobuoti daugelyje šalių.

Mes gaminame įvairias tradicines dangas: alkidinius bei epoksidinius viršutinio sluoksnio dažus ir gruntą, poliuretaninius bei akrilinius dažus ir cinko prisotintą gruntą.

Didelį sausąjį likutį turintys gaminiai

Didelį sausąjį likutį turintys metaliniams paviršiams dengti skirti mūsų gaminiai pasižymi labai mažu LOJ kiekiu – tai leidžia sumažinti kenksmingų tirpiklių emisiją.

Kai kuriuos didelį sausąjį likutį turinčius mūsų gaminius ir metalo dangas taip pat galima dengti tiesiai ant metalo, tai savo ruožtu leidžia sumažinti gamybos išlaidas.

Kompanija „Tikkurila“ gamina didelį sausąjį likutį turinčius alkidinius ir epoksidinius viršutinio sluoksnio dažus, epoksidinę mastiką, poliuretaninius dažus ir oksirano esterio dažus.

Vandeninės dangos

Techninės ir eksploatacinės mūsų vandeninių dangų savybės prilygsta tirpiklinių dangų savybėms. Jos visiškai atitinka griežtus pramonės kokybės standartus ir naujausius aplinkosaugos reikalavimus.

Kai kurios mūsų vandeninės dangos, kaip ir didelį sausąjį likutį turintys mūsų gaminiai, gali būti dengiamos tiesiai ant metalo – tai sumažina gamybos išlaidas. Mes gaminame daug įvairių vandeninių gaminių: laką, gruntą ir viršutinio sluoksnio dažus.

Deja, apie vandenines dangas vis dar yra daug klaidingų nuomonių. Daugiau apie šias dangas sužinosite perskaitę mūsų straipsnius „Kuo skiriasi vandeninės ir tirpiklinės metalo dangos? Pramoninių dangų palyginimas“ ir „6 populiariausi klaidingi teiginiai apie vandenines metalo dangas“.

Kaip išsirinkti tinkamas metalo dangas

Kompanijos „Tikkurila“ Tyrimų, plėtros ir inovacijų skyriaus projektų vadovė Minna Perttu pataria, kaip išsirinkti Jūsų verslui tinkamas metalo dangas.

 

Metalo dangų yra įvairių rūšių, todėl norėdami išsirinkti specifinius Jūsų įmonės poreikius atitinkančias dangas turite atsižvelgti į keletą skirtingų veiksnių.

Tikslai

Pirmiausia apibrėžkite savo tikslus:

- Kokios yra Jūsų dengimo sąlygos?

- Kokioje aplinkoje bus naudojamas galutinis produktas? (Patalpose? Atšiauriomis klimato sąlygomis?)

Kiek ilgai danga turėtų išsilaikyti? Tam tikros įrangos, pvz., kasybos, danga išsilaiko tik tol, kol ši įranga nepradedama eksploatuoti.

- Koks Jūsų įmonės požiūris į tvarumą? Pavyzdžiui, vandenines dangas vertėtų rinktis, jei Jūsų įmonė siekia mažinti savo LOJ emisiją ir neigiamą poveikį aplinkai.

- Kokia paklausa šiuo metu yra?

- Kokius standartus turi atitikti Jūsų dengimo sistema?

 

Gamybos procesas

Apsvarstykite dabartinį savo gamybos procesą:

Kokias metalo dangas dabar naudojate
- Kokius metalinius paviršius dengiate?

Kokią įrangą dabar naudojate?

- Ar metalo elementus pirmiau dengiate ir po to montuojate, ar atvirkščiai?

 

Darbų vykdymo grafikas ir galutinis terminas

Apsvarstykite darbų vykdymo grafiką:

- Kiek laiko danga džius?

- Kada galėsite supakuoti išdžiūvusius elementus?

- Kiek elementų galite padengti per dieną?

 

Biudžetas ir išlaidos

Galiausiai apsvarstykite savo biudžetą. Turėkite omenyje, kad kai kurios dangos reikalauja didesnių pradinių investicijų, bet išlaidos ilgainiui atsiperka. Pavyzdžiui, vandeninės metalo dangos šiek tiek brangesnės, nes didesnė jų žaliavų kaina. Iš pradžių teks investuoti į įrangos bei gamybos procesų pritaikymą, tačiau Jūs susigrąžinsite savo investicijas. Iš tiesų, naudodami vandenines dangas galite sumažinti savo bendras gamybos išlaidas. Jums nereikės investuoti į sprogimui atsparią įrangą, itin degių medžiagų draudimą ar specialų gaminius transportuojančių darbuotojų paruošimą, nes vandeninės dangos nėra degios. Be to, neišdžiūvusias vandenines dangas galima valyti vandeniu, tad sutaupysite naudodami mažiau valiklių.

Naudodami tiesiai ant metalo dengiamas dangas taip pat sutaupysite, nes vietoj grunto ir viršutinio sluoksnio pakaks vieno dangos sluoksnio.

Nepamirškite, kad dangos kaina – tik dalis bendros dengimo kainos, taip pat kainuoja dengiamo paviršiaus paruošimas ir apdorojimas. Priklausomai nuo to, kokius gaminius naudosite, bendrą dengimo kainą gali sumažinti mažesnis sausos dangos storis, trumpesnis dengimo procesas ir trumpesnė džiūvimo trukmė.

Metalo dangų standartai - ką reikia žinoti

Renkantis metalo dangas būtina atsižvelgti į tam tikrus šios pramonės srities standartus ir reglamentus. Visi metalo dangas sudarantys gaminiai ir dengimo sistemos turi atitikti tarptautinį apsaugos nuo korozijos standartą ISO 12944 arba kitokius Jūsų klientų naudojamus standartus.  

Taigi, trumpai tariant, visos dengimo sistemos turi būti tinkamai išbandytos ir turi būti patvirtinta jų atitiktis šiems standartams. 

 

Kompanijos „Tikkurila“ siūlomi gaminiai ir sistemos atitinka standartą ISO 12944. Šio standarto 5 skirsnis nustato, kokios apsauginių dangų dengimo sistemos turi būti naudojamos esant aplinkos koroziškumo kategorijoms C2, C3, C4 ir C5. Šis standartas taip pat nustato patvarumo kategorijas L, M, H ir VH, kurios apibrėžia, kada dangą reikia atnaujinti.

Kai kurios kompanijos „Tikkurila“ dengimo sistemos taip pat atitinka tam tikrų šalių nacionalinius standartus: NORSOK (Norvegija), SILKO (Suomija), GOST (Rusija) ir kt.

 

Kaip dirbti su metalo dangomis

Žydrūnas Čepkauskas, kompanijos „Tikkurila“ gaminių grupės vadybininkas, dalijasi patarimais, kaip dirbti su metalo dangomis.

Toliau pateikiame keletą naudingų specialistų patarimų, kaip dirbti su metalo dangomis – nuo paviršiaus paruošimo iki dangos atnaujinimo.

Metalo dangų dengimo įranga

Kad metalo danga tarnautų nepriekaištingai, skirtingų rūšių dangoms dengti naudojama skirtinga įranga.

Pavyzdžiui, tirpiklinėms metalo dangoms reikia specialios sprogimui atsparios dengimo įrangos, nes šios dangos labai degios. Vandeninės dangos nėra degios ir nereikalauja tokios įrangos. Kita vertus, vandeninėms dangoms dengti naudojamos įrangos detalės, turinčios sąlytį su šlapia vandenine danga, turi būti nerūdijančio metalo.

 

Paviršiaus paruošimas

Dengiant metalą galutinis rezultatas labai priklauso nuo dengiamo paviršiaus būklės. Prieš dengiant metalinį paviršių jį reikia tinkamai nuvalyti ir pašiurkštinti, kad jis gerai sukibtų su danga. Reikiama švara padės užtikrinti tinkamas dangos eksploatacines savybes.

Tirpiklinės dangos „pakantesnės“ nešvarumams, tačiau vandeninės dangos reikalauja nepriekaištingos aplinkos ir paviršiaus švaros. Taigi, priklausomai nuo to, kokią dangą ketinate naudoti, pasirūpinkite, kad dengiamas paviršius būtų tinkamai nuvalytas.

Galite vadovautis šiomis rekomendacijomis, kaip nuvalyti paviršių prieš dengiant jį vandeninėmis dangomis:

 • • Plieninis paviršius. Pašalinkite riebalus ir nuvalykite srautinio valymo būdu (nuvalymo laipsnis Sa2½; ISO 8501-1). Jei srautinis valymas negalimas, šaltai valcuotą plieną rekomenduojama fosfatuoti, kad pagerėtų sukibimas.

 • • Gruntuotas paviršius. Pašalinkite riebalus, tepalus, druskas ir purvą tinkamomis priemonėmis. Atkurkite pažeistą grunto sluoksnį. Žr. gaminio duomenų lape pateiktus nurodymus, kaip valyti gruntuotą paviršių.

 

Dengimas

Dengimo būdas priklauso nuo įvairių veiksnių, pvz.: Jūsų naudojamos dengimo įrangos, dangos rūšies, gamybos linijos spartos bei našumo ir kur dengiate (dažykloje ar statybvietėje).

Galite naudoti dengimo robotus, automatines dažymo linijas ir įvairią purškimo įrangą, pvz., įprastus, beorius, kombinuotuosius arba elektrostatinius purkštuvus. Dangai atnaujinti arba pažeistoms jos vietoms atkurti ne dažykloje taip pat galite naudoti teptuką ir volelį. Kurį dengimo būdą benaudotumėte, turite dengti tinkamai, kad metalo danga tarnautų ilgai.

 

Džiūvimas

Jei dengiate labai drėgnoje aplinkoje, gali tekti skirti daugiau dėmesio dangos džiūvimui. 

Tai ypač aktualu dengiant vandenines dangas, nes jose esantis vanduo itin drėgnoje aplinkoje negali tinkamai išgaruoti ir jos džiūsta ilgiau. Geriausia metalo dangas dengti patalpoje, kurioje galima palaikyti reikiamą santykinį oro drėgnį. Rekomenduojamas 20–70 proc. santykinis oro drėgnis. Daugeliu atveju džiūvimą galima paspartinti padidinus temperatūrą. Kokia temperatūra rekomenduojama, priklauso nuo dangos rūšies.

 

Dangos atnaujinimas

Tinkamas dengiamo paviršiaus paruošimas ir dengimas pailgina metalo dangos eksploatavimo trukmę, bet tam tikro atnaujinimo ilgainiui greičiausiai prireiks. Pramoninėms metalo dangoms atnaujinti ir pažeistoms jų vietoms atkurti tinkamų dangų pasiūla išties didelė, o kompanijos „Tikkurila“ specialistai mielai atsakys į visus Jums kylančius klausimus.

 

Atsparumas chemikalams

Jums gali reikėti metalo dangų, atsparių tam tikroms cheminėms medžiagoms, pvz.: tepalams, degalams, rūgštims ir cheminiams tirpikliams. Jei atsparumas chemikalams ypač svarbus, rinkdamiesi metalo dangas atsižvelkite į šiuos veiksnius:

 • Cheminį poveikį
 • Temperatūrą
 • Mechaninį poveikį
 • Reikiamą apsaugos lygį (mirkimas ar tiškalai, nuolatinis ar laikinas poveikis)
Metalinių paviršių dangos, atsparios atšiauriam klimatui

Reziumė

 

Taigi yra įvairių rūšių metalo dangų – nuo paprastų iki modernių, ir visų jų paskirtis skirtinga. 

Jei norite gauti daugiau informacijos apie pramonines metalo dangas, prašom užsiprenumeruoti pramonei skirtą mūsų naujienlaiškį. Mes dalijamės aktualia bei atnaujinta informacija ir stengiamės neįkyrėti, nebent turime pasakyti ką nors įdomaus.

Naujienlaiškio prenumerata
Norite parsisiųsti metalo vadovo PDF failą?

Užpildykite šią formą ir failą gausite į nurodytą el. paštą!

pridėta į norų sąrašą.
pašalinta iš norų sąrašo.
lt